НАПРАВЕТЕ ДОМАШЕН ПУТЕР ОД САМО ДВЕ СОСТОЈКИ: После ова, повеќе нема да јадете путер купен од продавница

НАПРАВЕТЕ ДОМАШЕН ПУТЕР ОД САМО ДВЕ СОСТОЈКИ: После ова, повеќе нема да јадете путер купен од продавница

Веројатно сте сретнале путер во рецептите, па ако го немате при рака, наместо тоа користете маргарин

Веќе не мора да правите такви компромиси – направете домашен путер и подготвувајте јадења по оригинални рецепти.

За да подготвите путер, потребен ви е полномасна крема за готвење и сол по желба. Путерот можете да го подготвите во блендер или во сад со помош на миксер.

Во блендер или сад ставете го кремот за готвење и матете додека не се одвои водата. Со лажица притиснете го путерот и истурете ја течноста. Истурете ладна вода во садот за да го исплакнете путерот и потоа продолжете со матење. Повторете го процесот на плакнење и изматување на путерот неколку пати додека водата што се користи за миење на путерот не стане чиста. Посолете по желба.

Вака подготвениот путер чувајте го во фрижидер и рокот на траење е околу 15 дена.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *