Ставете лимон во чорапот и видете што ќе се случи наутро

Ставете лимон во чорапот и видете што ќе се случи наутро

Ако навечер пред спиење ставите лимон во чорапот, наутро ќе се изненадите од резултатот. Луѓето кои не се грижат доволно за кожата на стапалата често се жалат на испукани пети. Во овој случај, покрај посетата на специјалист, помага и спиењето со лимон во чорапи. Чаша вода со мед и лимон прави чуда за телото!

Поради недостаток на лојните жлезди на кожата на нашите стапала, таа страда од прекумерно сушење. Во овој случај, може да се појави дури и силно чешање, кое не се намалува долго време.

Како лимонот помага при сува кожа? Киселината содржана во лимонот го прави идеален за лекување на испукани пети. Невообичаени употреби на лимонот во домаќинството За да го направите ова, пресечете го на половина. Отстранете ги сокот и пулпата и прикачете го лимонот на петицата. Потоа облечете чорап. Повторете ја постапката на другата нога.

Во утринските часови ќе бидете изненадени од резултатот.

Уште еден метод за пилинг на петиците со сок од лимон наутро – Дали е навистина добра идеја? За да го направите ова, треба да ги потопите нозете во топла вода околу половина час.

Потоа исушете ги и нанесете мешавина од вазелин и сок од лимон. Облечете чорапи и почекајте најмалку еден час. Останете вака преку ноќ за максимални резултати. Вазелинот длабоко ја хидрира кожата, а сокот од лимон ги отстранува мртвите клетки. Доколку овој метод се применува една недела, резултатите ќе бидат навистина импресивни.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *