„ОВА МИ ГО СПАСИ ЖИВОТОТ“: Жена (75) го сподели својот рецепт за намалување на шеќерот во крвта за 10 дена…

„ОВА МИ ГО СПАСИ ЖИВОТОТ“: Жена (75) го сподели својот рецепт за намалување на шеќерот во крвта за 10 дена…

Оваа година наполнив 75 години, а покрај висок притисок имам и проблеми со шеќерот кој понекогаш надминува 7,9.

За да го нормализирам шеќерот, отидов на диета, но во исто време почнав да консумирам народен лек и успеав.

Мојот шеќер сега е нормален, а тоа е само по неколку недели од употребата на овој лек.

Еве што направив:
Купив 3 кг кромид. Го поделив на 10 приближно еднакви делови, а потоа наутро го исчистив првиот дел и го исеков на помали парчиња. Го ставив во тенџере, го прелеав со 250 мл зовриена вода и го варев околу 10 минути.

Потоа го тргнав од оган и го процедив. Го фрлив кромидот и добиената течност ја поделив на 3 дела, кои ги пиев 3 пати на ден, 30 минути пред јадење. И така 10 дена, без прекин.

По 6 месеци ја повторив оваа постапка на пиење на водата во која се вареше кромидот.
Сè за кромидот и неговите здравствени придобивки

Кромидот е богат со јаглехидрати, вклучувајќи гликоза, фруктоза, сахароза, но и витамини од групата Б, Е и каротин.

Кромидот содржи минерали: железо, натриум, калиум, кобалт, фосфор, калциум, бакар, цинк, манган, како и органски киселини: јаболкова, лимонска, есенцијални масла, фитонциди.
Кромидот е ефикасен агенс против склероза, го намалува нивото на шеќер во крвта, ја стимулира стомачната активност, производството на сперма и ја зголемува сексуалната моќ.
Кромидот е одличен за лекување на простата.

Го поттикнува апетитот, активноста на кардиоваскуларниот систем, благо лаксативно е и го зголемува лачењето на дигестивните сокови.
Кромидот е широко користен во лекувањето на гнојни рани, изгореници на кожата, маститис, остеомиелитис, стоматитис, трофични чиреви, болести на горниот респираторен тракт и белите дробови.

Кромидот е корисен за грип, бидејќи спречува бактериски компликации.
Кромидот го зајакнува имунитетот, помага при болки во грлото и течење на носот и ги одложува болестите како атеросклероза и хипертензија.

Црн кромид и народната медицина
Свежиот кромид се препорачува да се зема орално, почнувајќи од 10 грама и постепено зголемувајќи ја неговата потрошувачка на дневна основа. Јадењето кромид на овој начин спречува бронхитис, туберкулоза, ниска киселост на желудечниот сок, запек, простатитис и хелминтична инвазија.

Свежиот кромид може да го намали холестеролот во крвта и е добар за диети.

Кај акутни заболувања, кромидот се зема 2 пати на ден, во хронична – 1 пат на ден, 15 до 20 минути пред јадење.

Печениот и сувиот кромид е особено корисен за исхемични срцеви заболувања, нарушување на срцевиот ритам, хипертензија, туберкулоза, гастритис итн.

Во сите овие третмани, печен или сушен кромид се зема орално од 50 до 100 грама, 1 до 2 пати на ден, 15 минути пред јадење. Текот на третманот е 3 недели, по 10 дена третманот се повторува.

За кожни болести, во зависност од тежината на процесот, се прават лапа со варен или печен кромид 1 до 4 пати на ден.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *