ЈАДЕТЕ САМО 3 НА ДЕН: Речиси никој не знае колку ова овошје е корисно за нашето здравје!

ЈАДЕТЕ САМО 3 НА ДЕН: Речиси никој не знае колку ова овошје е корисно за нашето здравје!

Урмите имаат неверојатни здравствени придобивки кои дефинитивно треба да ги искористиме.Еве што би се случило доколку јадете по неколку парчиња од ова овошје секој ден.

Урмите го подобруваат дигестивниот систем.
Доколку имате проблеми со варењето на храната, постојан запек, нутриционистите препорачуваат урми, освен тоа лекуваат и проблеми како хемороиди!

Тие ја ублажуваат болката
Во урмите има многу магнезиум, па може да ја ублажи болката и да помогне при оток, но и да го намали артериското воспаление и ризикот од срцеви заболувања, артритис.

Тие се многу здрави за бременост
69 жени кои биле тестирани имале помалку болки за време на породувањето во споредба со оние кои консумирале урми за време на бременоста, пренесува Нови.

Урми за висок крвен притисок и мозочен удар
Урмите се богати со високо ниво на магнезиум, помагаат кога станува збор за проблеми со висок крвен притисок.Урмите се вистинска суперхрана која го штити организмот од кардиоваскуларни болести!

Нејзините здравствени придобивки се многу широки, а ова се најважните 8:
Премногу богати со железо
Урмите се одличен извор на овој важен минерал, поради што се препорачуваат за трудници, деца и луѓе кои боледуваат од анемија.

Спречува дијареа
Урмите се богати со калиум, кој ја олеснува работата на цревата и го поттикнува развојот на добри бактерии.

Третира запек
Урмите освен што спречуваат дијареа, го решаваат и проблемот со запек.

Одржува витка линија
Ако сакате да спречите таложење на масни наслаги, обидете се да јадете неколку урми на празен стомак секој ден, пишува HealthyDefinition .Но, внимавајте да не претерате со урмите – тие се полни со шеќер.

Го регулираат холестеролот
Урмите докажано го стабилизираат нивото на лошиот холестерол, со тоа што ги чисти крвните садови и има моќ да го спречи создавањето на згрутчување.

Го зајакнуваат срцето
Редовното консумирање урми ја спречува атеросклерозата, главната причина за срцев удар.

Го регулира крвниот притисок
Доколку страдате од хипертензија, можете слободно да јадете урми, бидејќи тие не содржат натриум и се богати со калиум. Исто така, 6 урми содржат речиси 80 mg магнезиум, што е многу важно за здрав проток на крв.

Спречува мозочен удар
Благодарение на калиумот што го содржи, урмите можат да спречат мозочен удар доколку редовно ги консумирате.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *