ПИЈТЕ ЧАША ВОДА ПРЕД СЕКОЈ ОБРОК: Поради ЧУДАТА кои ќе ви се случат ЌЕ ГО ПРАВИТЕ ТОА СЕКОГАШ

ПИЈТЕ ЧАША ВОДА ПРЕД СЕКОЈ ОБРОК: Поради ЧУДАТА кои ќе ви се случат ЌЕ ГО ПРАВИТЕ ТОА СЕКОГАШ

Слабеењето не е лесна задача. „Исхраната, вежбањето и одржувањето здрави во тој процес понекогаш може да изгледаат невозможни“, вели познатиот диететичар Роналд Смит.

Но, како што откри, има многу начини за полесно да стигнете до целта, откри 5 тајни, а најдобро од се, не одземаат многу време и пари.

Пијте вода
Пијте чаша вода пред секој оброк: тоа ќе ви помогне побрзо да се чувствувате сити. И ако додадете малку лимон во водата, тоа ќе го забрза процесот на слабеење.

Јадете 80% од оброкот
Јадете само 80% од оброкот. Истражувањата покажуваат дека најздравите луѓе во светот се оние кои јадат доволно за да бидат сити.

Не го прескокнувајте појадокот
Ако не појадувате сега е вистинско време да ја преиспитате оваа навика. Кога ќе чекате предолго наутро, вашето тело ќе премине во режим на гладување и ќе ги складира дополнителните калории како маснотии наместо да ги согорува за енергија.

Јадете јаболка
Едно јаболко на ден и доктор далеку од дома. А покрај бројните здравствени придобивки, јаболката помага и во слабеењето. Заменете го десертот со него.

Користете помали чинии
Користете малку психологија за време на оброците, послужете ја храната во помали чинии за да изгледа дека вашиот оброк е преголем и користете чинии со потемни бои, некои психолози тврдат дека го намалува апетитот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *