НАЈСТАРАТА БОСАНКА (95) ИЗГЛЕДА ДАЛЕКУ ПОМЛАДО И ПОЛНА СО ЗДРАВЈЕ: Откри што јаде и која е ГРЕШКА на денешните домаќинки

НАЈСТАРАТА БОСАНКА (95) ИЗГЛЕДА ДАЛЕКУ ПОМЛАДО И ПОЛНА СО ЗДРАВЈЕ: Откри што јаде и која е ГРЕШКА на денешните домаќинки

Субха Реџиќ од Бугојно е една од најстарите и во исто време најздравите жени во Босна и Херцеговина со 95 години . Покрај тоа што достигна многу старост, оваа баба е многу витална и здрава, а изгледа и многукратно помладо.

Тоа што речиси никогаш не оди на лекар кажува многу, а во една прилика кога отишла докторот зачудено ја прашал што јаде бидејќи совршено слуша, оди без помагала, а добро и служи и видот и меморијата .

И покрај тоа што имала тежок живот, Субха не ја изгубила веселоста, па и на 95 години ги пречекува гостите со насмевка и услуга. Како што и самата вели, сè уште готви, чисти, сама ги извршува сите домашни работи, а ја подготвува и зимската соба.

Која е тајната на нејзиното здравје и долговечност?
Кога еднаш докторот ја прашал што јадела во текот на животот, таа истакнала дека клучот е во домашната исхрана, која денес се повеќе се запоставува.

„Јадев домашно гравче, компири, краставици, зелка, тиквички…Сите домашно! , му рече Субха на босанскиот новинар Адмир Пилиќ.

Таа истакна и дека има домашна пченица, од која правела брашно, а брашното што го користиме денес не се ни познато. – „Ова брашно не се ни јадеше, не се ни знаеше за тоа, се јадеше и јадеше домашен леб. , објасни таа.

Имала многу добиток, што и овозможило да ужива во домашните млечни и месни производи, а истакнува и дека денешните домаќинки прават голема грешка што подготвуваат само месни производи, како салама што ја пржат, а тоа воопшто не е здраво.

Освен во исхраната, нејзината тајна лежи и во дружењето со други луѓе. Таа е секогаш подготвена за топол разговор, а целиот регион има само најубави коментари за

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *