ИСЕЧЕТЕ ЛИМОН И ПОСОЛЕТЕ ГО: Ефектот ќе ве воодушеви, еве што ќе се случи ВЕДНАШ

ИСЕЧЕТЕ ЛИМОН И ПОСОЛЕТЕ ГО: Ефектот ќе ве воодушеви, еве што ќе се случи ВЕДНАШ

Освен со витамин Ц , лимонот е богат и со бројни хранливи материи, поради што е составен дел од речиси сите домашни „лекови“ за настинки, како и за превенција од болести .

Сепак, може да биде корисно и кога станува збор за утринското будење.

Ако имате проблеми со будењето, што може да биде особено изразено во зима кога утрата се темни и студени, добро ќе ви помогне еден трик со лимон. Наместо да подготвите и испиете шолја силно црно кафе кое веднаш ќе ве разбуди, можеби е подобро да практикувате поприродни решенија и да се потпрете на мирисот на цитрус.

Моќен мирис
Во студија на германскиот национален центар за информации за биотехнологија, докажано е дека лимонот позитивно влијае на расположението и го олеснува станувањето од кревет. Цитрусното овошје како што е лимонот го зголемува серотонинот, а со тоа и нивото на хормонот на среќа и здравје.

Така, лимонот во спалната соба ќе ви помогне да станете од кревет наутро, а пријатната миризба што се шири низ домот ќе ве освежи, раздвижи и подготвени да ги исполните сите ваши обврски.

Помага при настинки
Ако страдате од затнат нос и настинка, лимонот може да ви помогне полесно да заспиете. Се што треба да направите е да пресечете еден лимон на половина, да посолете, да го ставите на плех и да го ставите под креветот.

Истражувачите откриле дека овој домашен „лек“ има антибактериско дејство на синусите и позитивно влијае на имунолошкиот систем, како и дека има ист ефект како есенцијалното масло од лимон.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *