ОВА ОВОШЈЕ ПРАВИ ЧУДА ЗА ЗДРАВЈЕТО: Јадете само неколку парчиња дневно, а вашето тело ќе ви се заблагодари…

ОВА ОВОШЈЕ ПРАВИ ЧУДА ЗА ЗДРАВЈЕТО: Јадете само неколку парчиња дневно, а вашето тело ќе ви се заблагодари…

Сувото овошје претставува здрава енергетска бомба за нашиот организам, а сите сушени овошја имаат свои посебни предности и корисни придобивки, кои треба да бидат застапени во нашата исхрана.

Сите сушени овошја се богати со хранливи материи и затоа се многу добри како додаток во исхраната, како здрава храна и ужина, а пред се се препорачуваат за зголемување на енергијата на целиот организам. Најмногу и најчесто се консумираат суво грозје, суви сливи, брусница, смокви и урми, а особено вредно место заземаат сувите кајсии.

Сувото овошје има изобилство на протеини, влакна, витамини, минерали и корисни шеќери и е првокласна храна за почеток на денот. Тоа е вистинска ризница на хранливи материи и во многу поголеми количини отколку во свежа состојба.

Се препорачува за спортисти, но и за луѓе од сите возрасти и состојби. Сепак, треба да се консумира внимателно и умерено, бидејќи има висока калориска вредност, па затоа не е многу погоден за луѓе кои сакаат да ослабат.

Сувата кајсија зазема посебно место во изобилството на вкусни сушени плодови, а за разлика од другите, се смета дека е погодна во исхраната на луѓето кои следат диета за слабеење.

Здравствени придобивки од сувите кајсии
И свежите и сувите, кајсиите се супер овошје со бројни корисни својства за човечка исхрана. Долговечните жители на долината Хунза во Пакистан одамна знаат за лековитите својства и позитивното дејство на кајсиите врз целото тело.

Нивната виталност и длабока старост се поврзани токму со прекрасниот Prunius armeneiaca, кој на различни начини го користат во исхраната. Маслото од семки и сувите кајсии, заедно со чистиот планински воздух, се одговорни за нивното долго здравје.

Сувите кајсии, всушност, имаат многу повеќе предности од свежото овошје, иако несомнено е дека ова вкусно портокалово овошје во која било форма има безброј придобивки за нашиот организам.

Поентата е во тоа што, при процесот на сушење, овошјето губи вода, без да се оштети или да ја промени својата хранлива вредност. Со сушењето, хранливата вредност на кајсијата се зголемува, бидејќи сите нејзини добри состојки се концентрираат и дестилираат во помоќна форма.

Корисните својства на сувите кајсии доаѓаат од поголемата концентрација на корисни состојки во самото овошје. Тие имаат висока содржина на бета каротен и витамин А, кои играат витална улога во одржувањето на квалитетот на видот.
Содржат и витамин Ц, а одлични се и за подигање и одржување на имунолошкиот систем и отпорноста на организмот на болести.

За што се здрави сувите кајсии?
Сувите кајсии се одличен извор на хранливи материи за луѓето од сите возрасти. Тие обезбедуваат оптимална содржина на квалитетни и хранливи состојки, неопходни за правилно функционирање на човечкото тело, а можат да помогнат и во лекувањето на некои физички состојби.

Сувите кајсии се одлични за секојдневно чистење и обновување на организмот и му помагаат правилно да функционира и да ги извршува своите процеси, без разлика на лошата исхрана или некое здравствено нарушување.

Покрај тоа, тие се одлични за регулирање на проблемите со тешко варење или запек, бидејќи имаат благо лаксативно дејство. Тие помагаат во исфрлањето на штетните материи и реагираат со други материи во желудникот, создавајќи добра алкална средина, која го помага варењето.

Сувите кајсии им се препорачуваат на спортистите како супер храна за компензација на потрошената енергија, а се верува дека помагаат дури и при слабеење, бидејќи го забавуваат таложењето на маснотиите во организмот. Тие исто така можат да помогнат во спречување на кожни болести и во борбата против треската.

Како и другите сушени овошја, така и сувите кајсии најдобро се консумираат за појадок, како суперхрана во комбинација со други хранливи состојки, за здрав почеток на денот и будење на организмот и на правилен начин да се искористат сите нивни благодети. Поради високата хранлива вредност и големиот број на калории, треба да внимавате на количината.

Може да се консумираат и како ужина, наместо нездрави слатки и грицки, а не е ли пожелно да се консумираат после оброк, кога варењето е забавено.Неколку сушени плодови од ова вкусно овошје ќе ја задоволат дневната потреба на организмот за многу хранливи материи од витално значење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *