ЛУДО ТЕСТО КОЕ НА СИТЕ МУ УСПЕВА: Нема ДА ПОГРЕШИТЕ, идеален е за ПИЦА, ЛЕБ и КОЛАЧИ

ЛУДО ТЕСТО КОЕ НА СИТЕ МУ УСПЕВА: Нема ДА ПОГРЕШИТЕ, идеален е за ПИЦА, ЛЕБ и КОЛАЧИ

Добрата вест е дека нема грешка со овој рецепт бидејќи успева секој пат.Едно тесто за сите… Погледнете колку е вкусно и меко.

Најважно кога правите домашни кифлички, пити, пити и слично е тестото да ви биде добро. Некои домаќинки не се осмелуваат да прават специјалитети од тесто токму поради оваа причина. Добрата вест е дека нема грешка со овој рецепт бидејќи делува секој пат.

Еве како ќе станете вистински професионалец во правењето секакви пити со тесто.

Состојки:

  • килограм брашно
  • 1 прашок за пециво
  • 1 лажица сол
  • 1 dl масло
  • 4 dl јогурт
  • 2,5 дл млеко
  • 1 свежа коцка квасец
  • 2 лажици шеќер
  • 2 јајца

Подготовка:
Како и при подготовката на другите теста, ставете топло млеко во кое ќе додадете малку шеќер, квасец и 2 лажици брашно. Промешајте малку за да се раствори шеќерот за да му помогнете на квасецот да нарасне побрзо. Пожелно е просторијата да биде топла за побрзо да се постигне саканата реакција.

Во друг сад измешајте ги останатите состојки. Кога квасецот доволно ќе нарасне, истурете го во средината на брашното. Месете го тестото додека не се изедначи. Ако ви се лепи за раце додадете уште малку брашно.

Најдете кеса и ставете го тестото во неа. Можете да го намаслите или малку да го набрашнете за да не се залепи. Важно е да го исцедите целиот воздух од кесата, а потоа тестото да го ставите во фрижидер каде што можете да го чувате до 7 дена.

Тестото пред мешање треба да се остави на топло место најмалку еден час, а колку подолго, толку подобро. Од ова тесто можете да направите подлога за пица, слатки и солени кифлички, да направите лепчиња, мини пици и се друго што ќе ви текне.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *