Го пијам овој НАРОДЕН ЛЕК 10 дена: НЕМАМ проблеми со висок притисок цела година

Го пијам овој НАРОДЕН ЛЕК 10 дена: НЕМАМ проблеми со висок притисок цела година

Кога решив да го користам овој народен лек за да го намалам мојот висок крвен притисок, веќе користев неколку медицински лекови за хипертензија. Со помош на овој лек, грст лекови, го намалив на само една таблета што ја пијам наутро.

Варим 1 литар вода, откако додадов половина килограм шеќер и 5 големи главици неизлупен кромид, исечкани на четвртинки. Водата, шеќерот и кромидот ги оставам нежно да зовријат околу 20 минути.

Кога ќе го извадам од шпорет, оставам се да се излади цели 10 часа. Потоа се цедам преку газа и оставам во стаклено шише во фрижидер.

Сирупот го пијам земајќи по 1 лажица, 3 пати на ден 20 минути пред јадење. Овој третман трае 10 дена, а потоа правам пауза од 7 дена, па повторно го пијам сирупот 10 дена. После тоа една година сум мирен.

Придобивките од кромидот
Секој знае дека кромидот е корисен за лекување на разни болести и едноставно средство за зајакнување на телото. Инаку, биолозите тврдат дека кромидот е креација на човечка рака, бидејќи неговите диви форми се уште не се пронајдени во природата.

Како лек, кромидот се користи уште од античко време. Неговите лековити својства биле познати во древниот Египет, како и во времето на античка Грција и Римската империја.
Секој знае дека кромидот има способност да се бори против патогени. Кромидот содржи калциум, бакар, железо и фосфор соли, многу корисни за човечкото тело. Солите на железо помагаат за подобар состав на крвта, додека солите на калциум го зајакнуваат коскеното ткиво.
Во народот има една поговорка која вели: „Кој јаде кромид, ќе се ослободи од болката“. Кромидот лекува голем број болести, поради што е присутен во многу народни лекови.

Нашите предци правеле лапа од кромид и ги користеле за лекување на рани и хематоми, додека кромидот и медот се едни од најпознатите народни лекови за бронхитис и пневмонија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *