ТАЈНАТА НА НАЈДОБРИОТ ПЕЧЕН КОМПИР Е ВО 1 СОСТОЈКА: Само така ќе биде СОЧНО И ВКУСНО

ТАЈНАТА НА НАЈДОБРИОТ ПЕЧЕН КОМПИР Е ВО 1 СОСТОЈКА: Само така ќе биде СОЧНО И ВКУСНО

Печените компири се направени од најомилениот зеленчук, а се и најевтиниот прилог. Одлично оди со секое месо, како и со сарма или чорба. Она што е важно за овој прилог е да го изберете вистинскиот компир, бидејќи се зависи од него, а ќе знаете дека е добро ако има што повеќе скроб.

Многу домаќинки прават печени компири во сало и со малку слатка црвена пиперка, но ви предлагам да користите супа наместо сало. Тоа е тајната на најдобрите печени компири и секогаш треба да имате чорба во замрзнувачот бидејќи го подобрува вкусот на речиси секое јадење и е вредна состојка.

Состојки:

  • 2 црн кромид
  • 1 кг компири
  • 1 чаша пилешка супа
  • малку слатка црвена пиперка

Подготовка:
Излупете ги компирите и исечете ги на коцки . Потоа се вари во врела вода околу 5-10 минути . На масло убаво пропржете го ситно исечканиот кромид, па додадете ја супата. Ако немате готова супа, направете ја така што ќе растопите половина коцка пилешка супа во топла вода.

Кога течноста малку ќе испари, додадете ги исцедените компири и малку притиснете ги со вилушка. Посипете со слатка црвена пиперка. Измешајте ги состојките, па по желба можете да го ставите во рерна да порумени или да го запржите на шпорет.

Ако сакате да експериментирате со храна, додадете пржени печурки во неа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *