ДОМАШЕН РЕЦЕПТ ЗА ПИПЕРКИ ВО КИСЕЛА ПАВЛАКА: МЕЗЕ што оди со речиси СЕКОЕ ЈАДЕЊЕ, ВАКА КРЕМАСТИ НИКОГАШ НЕ СТЕ ГИ ПРОБАЛЕ

ДОМАШЕН РЕЦЕПТ ЗА ПИПЕРКИ ВО КИСЕЛА ПАВЛАКА: МЕЗЕ што оди со речиси СЕКОЕ ЈАДЕЊЕ, ВАКА КРЕМАСТИ НИКОГАШ НЕ СТЕ ГИ ПРОБАЛЕ

Пиперките се многу застапени на нашите простори, а домаќинките ги подготвуваат на безброј начини. Најчесто подготвуваат полнети пиперки, но многумина ги сакаат и за појадок, пржени со јајца, а многу се популарни и како зимска закуска.

Ако сте љубител на пиперки, тогаш рецептот за пиперки во павлака ќе ве воодушеви.
Подготовката е многу едноставна, а вкусот ќе ве воодушеви.

Состојки:

  • 2 кг пиперка, најдобрата „сомборка“
  • 2 кг павлака
  • 1 кг крем сирење 2 лажици сол

Подготовка:
Исчистете ги и измијте ги пиперките, а потоа посолете ја секоја внатре и надвор и оставете ја да отстои еден час.

Во меѓувреме, измешајте ги кремот и сирењето во голем сад.Кога ќе одморат, исцедете ги пиперките од водата и наполнете ги со филот.

Дното на теглата премачкајте го со мешавина од сирење и павлака, па наредете ги пиперките.

Вака подготвените пиперки чувајте ги во фрижидер најмалку седум дена пред употреба

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *