Сварете 1 главица кромид со грст лушпи од ореви и запомнете го овој рецепт: Чудото на баба против кашлица и бронхитис! Еве го точниот рецепт!

Сварете 1 главица кромид со грст лушпи од ореви и запомнете го овој рецепт: Чудото на баба против кашлица и бронхитис! Еве го точниот рецепт!

Чајот од лушпи од орев е природен лек кој е многу ефикасен и може да го консумираат дури и децата. Тоа носи фантастични резултати без разлика дали страдате од сува или продуктивна кашлица.

Лековити ефекти на лушпите од орев: помага при продолжена или хронична кашлицa; имаат антиинфламаторни ефекти; лекување на болни бронхии; помага при првите симптоми на грип; го регулира нивото на шеќер во крвта;

лушпа од орев е корисна за чир; за убава и силна коса (за плакнење); против опаѓање на косата; корисен ефект врз кожата; потиснете го нагонот за пушење

Многу ефикасен лек за сува или продуктивна кашлица.

Потребни состојки: 1 поголем кромид со лушпите; -8 цели лушпи од ореви; 1 стапче цимет или 1/2 лажичка мелен цимет; 2 литри ладна вода; 2 cm ѓумбир; 2 лажички мед

Тајната на овој рецепт е употребата на лушпи од ореви и кромид со снегулките. Кромидот добро измијте го и исечете го на кришки.

Измијте ги и сомелете ги лушпите од оревите. Оставете ја водата да зоврие заедно со кромидот, кромидот и циметот.

Кога ќе се појават првите меурчиња, покријте го со капак. Оставете да се вари 15 минути. Се трга од оган и се остава да отстои половина час.

Процедете и додадете рендан ѓумбир и мед. Чајот пијте го топол, 1 шолја 3 пати на ден.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *