ОВАА ХРАНА ГО ОТСТРАНУВА ЛОШИОТ ХОЛЕСТЕРОЛ ОД ТЕЛОТО: Се уништува заедно со другите ОТРОВИ ВО ТЕЛОТО, не сте знаеле за НЕА

ОВАА ХРАНА ГО ОТСТРАНУВА ЛОШИОТ ХОЛЕСТЕРОЛ ОД ТЕЛОТО: Се уништува заедно со другите ОТРОВИ ВО ТЕЛОТО, не сте знаеле за НЕА

Ако имате висок холестерол, првото нешто што треба да направите е да ја исфрлите пржената храна, слатките и масното месо од вашата исхрана и да го зголемите внесот на храна која природно го намалува нивото на холестерол. Еве што треба да јадете.

Ако имате висок холестерол, не сте сами. Податоците на Институтот за јавно здравје „Д-р Милан Јовановиќ Батут“ велат дека дури 46 отсто од граѓаните на Србија имаат покачен холестерол, што значително го зголемува ризикот од кардиоваскуларни заболувања, пренесува Мондо.

Холестеролот е масна, „восочна“ супстанца која природно ја произведува црниот дроб, но го има и во храната од животинско потекло како месото и млечните производи.

Нашето тело не може да функционира без холестерол, тој е неопходен за многу важни процеси, од создавање на хормоните естроген и тестостерон, до лачење на жолчна киселина, без која не би можеле да ги свариме мастите, на пример.

Покрај тоа, потребен ни е холестерол за синтеза на витаминот Д, а оваа супстанца е дел од мембраните на мозочните клетки, мускулите и нервните клетки.

Но, ако нивото на холестерол е повисоко отколку што треба, што се случува ако јадете премногу храна богата со холестерол, развивате атеросклероза, ризикот од кардиоваскуларни болести, дијабетес се зголемува…

Зголемениот холестерол е меѓу водечките фактори на ризик и за срцев удар и за мозочен удар.
Вкупниот холестерол треба да се движи помеѓу 3,1 и 5,5 mmol/L, HLD („добар“) холестерол помеѓу 1,03 и 1,55 mmol/L и LDL („лош“) холестерол помеѓу 1,55 и 4,53 mmol/L.

Доколку холестеролот е значително покачен, се пропишува соодветна медикаментозна терапија, но во многу случаи проблемот може да се реши по природен пат – со промена на начинот на исхрана и вежбање.

Ако имате висок холестерол, првото нешто што треба да направите е да ја исфрлите пржената храна, слатките и масното месо од вашата исхрана и да го зголемите внесот на храна која природно го намалува нивото на холестерол. Еве што треба да јадете:

Овес
Јадењето од 5 до 10 грама растворливи влакна дневно може да помогне во намалувањето на ЛДЛ (лошиот) холестерол што се таложи во артериите. Влакната не се варат лесно, ниту добро се апсорбираат од телото од цревата, а благодарение на бета глуканите содржани во овесот, во цревата се формира желатинозен слој кој го врзува холестеролот, спречувајќи ја апсорпцијата. На овој начин врзан холестерол се исфрла заедно со други отпадни материи од телото. Половина шолја сварена овесна каша (која ќе ја направите сами бидејќи оние од продавница се полни со шеќер) содржи дури два грама влакна.

Масна риба
Најмалку два пати неделно треба да јадете масна риба како лосос, скуша, туна или сардина.
Незаситените омега-3 масни киселини со кои е богата оваа риба не влијаат директно на нивото на холестерол само по себе, но благодарение на тоа што го намалуваат нивото на триглицериди во крвта, ги штитат артериите и го отежнуваат холестеролот. се таложи на ѕидовите на крвните садови.

Јаткасти плодови
Редовното консумирање на ореви, бадеми и ф’стаци е поврзано со пониски нивоа на вкупен холестерол, ЛДЛ холестерол и триглицериди. Овие плодови се богати со незаситени масти, омега-3 масни киселини, влакна и витамин Е. Но внимавајте на вашите порции, бидејќи јаткастите плодови се калориски бомби. Десетина парчиња ќе бидат сосема доволни.

Зелен чај
Студијата спроведена во Јапонија, која ги анализирала податоците од повеќе од 40.000 возрасни лица, покажала дека луѓето кои пијат повеќе од пет шолји зелен чај дневно имаат 26 отсто помал ризик од смрт како последица на срцев или мозочен удар.

Научниците веруваат дека тоа е поврзано со катехините со кои е богат зелениот чај и кои докажано го забавуваат формирањето на холестеролот, но и ја блокираат неговата апсорпција од храната.

Грав и други мешунки
Компаративната анализа на 26 студии покажа дека консумирањето само половина чаша варен грав или други мешунки дневно во текот на шест недели го намалува нивото на ЛДЛ холестеролот за дури 5%.
Како и овесот, мешунките се полни со влакна кои го врзуваат холестеролот во цревата, спречувајќи го да навлезе во крвотокот.

Темно чоколадо
Една британска студија докажа дека консумирањето какао во прав два пати на ден во текот на еден месец го намалува ЛДЛ холестеролот и го зголемува нивото на ХДЛ („добриот“) холестерол, што го спречува создавањето наслаги на ѕидовите на артериите.

Изберете темно чоколадо со најмалку 70% какао, кое исто така е богато со моќни флавоноидни антиоксиданси или додадете две лажички незасладен какао во прав во вашата овесна каша.

Маслиново масло
Маслиновото масло е богато со здрави, мононезаситени масти, содржи полифеноли кои се моќни антиоксиданси и е одличен извор на витамини А, Д, Е и К. Редовната употреба на маслиново масло во исхраната придонесува за намалување на нивото на вкупниот холестерол и го подобрува сооднос на LDL и HDL холестерол, „за корист на HDL холестеролот. Конзумирањето на маслиново масло го забавува почетокот на атеросклероза, а со тоа го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања.

Авокадо
Благодарение на високата содржина на влакна и мононезаситени масти, редовната употреба на авокадо во исхраната помага да се намали вкупниот холестерол.Користете го наместо храна која е извор на штетни заситени масти. Затоа, тенки парчиња авокадо на тост, наместо путер или мајонез, се вистинскиот избор.

Јаболка
Ова вкусно овошје е еден од најдобрите извори на пектин, еден вид влакна за кои е докажано дека го намалува нивото на ЛДЛ холестеролот. Исто така, тие се полни со полифенолни антиоксиданси, за кои една студија спроведена на Универзитетот во Охајо докажа дека ја спречува оксидацијата на LDL холестеролот, кој предизвикува воспалителни процеси и стврднување на артериите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *