ШТОМ ЕДНАШ ЌЕ ДОЗНАЕТЕ ЗА ШТО Е ДОБРА КОРАТА ОД БАНАНА, ЌЕ ГИ КУПУВАТЕ СЕКОЈ ДЕН: Таа прави неверојатна работа

ШТОМ ЕДНАШ ЌЕ ДОЗНАЕТЕ ЗА ШТО Е ДОБРА КОРАТА ОД БАНАНА, ЌЕ ГИ КУПУВАТЕ СЕКОЈ ДЕН: Таа прави неверојатна работа

Внатрешната страна на кората од банана е богата со витамини и антиоксиданси кои се одлична алатка за нега на кожата на лицето.

Повеќето жени, без разлика на возраста, имаат проблем со темните кругови околу очите. Иако постојат бројни коректори кои ги прикриваат изразените темни кругови, факт е дека овој проблем ја нарушува естетиката и му дава на лицето уморен изглед.

Верувале или не, кората од банана може да ви помогне да се ослободите од темните кругови и отокот под очите .

Голем процент од жените, без разлика на возраста, имаат проблеми со темните кругови под очите.

Бананите се исклучително богати со калиум, кој помага за хидратација на кожата и спречува задржување на вишокот течности во телото, со што се намалува отокот под очите. Покрај тоа, бананите се богати со витамини Ц, Е, Б и А, како и антиоксиданси, а повеќето од овие елементи се наоѓаат во кората на овошјето.

Подготовка и третман на маска:
Избришете ја внатрешната, бела стара кожа со мало лажиче и измешајте ја оваа маса со алое вера или хидратантен крем. Сè добро измешајте, нанесете ја масата на темните кругови и држете 10 минути, а потоа исплакнете со млака вода. Доколку брзате и немате време да направите маска, едноставно нанесете рендана банана на темните кругови, почекајте неколку минути и потоа исплакнете.

Вашите темни кругови под очите ќе исчезнат по неколку третмани.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *