ОВА Е НАЈБАРАНИОТ РЕЦЕПТ ЗА ЗЕЛКА КИФЛИЧКИ: ТРИКОТ НА МЕКОТО тесто е СКРИЕНО ВО 1 СОСТОЈКА

ОВА Е НАЈБАРАНИОТ РЕЦЕПТ ЗА ЗЕЛКА КИФЛИЧКИ: ТРИКОТ НА МЕКОТО тесто е СКРИЕНО ВО 1 СОСТОЈКА

Зелка Кифличките се домашни пецива кои се толку вкусни и меки што ќе ги посакате за секој појадок и вечера.

Се викаат по зелка, но не затоа што им влегува овој зеленчук, туку затоа што така се шират кога се печат.

Домашните кифли се секогаш одлична идеја и затоа ви препорачуваме кифлички од зелка.

Состојки:

 • 550 гр брашно
 • 200 мл млеко
 • 100 ml вода
 • 100 мл масло
 • коцка квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • 2 лажички сол

Фил:

 • 100 гр маргарин
 • 2 жолчки
 • половина лажичка сол
 • 100 гр сирење

Подготовка:
Млекото малку загрејте го и во него растворете го квасецот, една лажичка шеќер и една лажичка брашно. Нека дојде. Посебно измешајте масло и сол, па додадете го млекото со додаден квасец. Тестото се замесува со брашно и се остава да нарасне.

За филот се матат маргаринот, жолчката и солта.
Тестото поделете го на два еднакви дела и секој дел развлечете го на дебелина од 3-4 мм. Премачкајте со половина од филот, па додадете го искршеното сирење. Расукајте го тестото и исечете го, но тесниот дел да биде широк околу 2 см.

Во плех ставете ги мафините, оставете ги да нараснат. Премачкајте со изматена белка и сусам, па печете на 200 степени околу 20 минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *