15 ДЕНА СЕ МИЕЛА СО МЕД: Забележала неверојатни ПРОМЕНИ, нема да верувате што и се случило

15 ДЕНА СЕ МИЕЛА СО МЕД: Забележала неверојатни ПРОМЕНИ, нема да верувате што и се случило

Забележала дека некои делови од кожата поцрвенуваат, едвај се чувала да не гребе.

Блогерката која ужива да пробува различни производи за убавина, сега почна да нанесува тешки креми на овие чувствителни места, но се чини дека ништо не помага. Како што често се случува со егземата, проблемите исчезнаа ден-два, а потоа сè почна повторно.

Во исто време нејзиното лице побурно реагираше на козметиката што ја користела. Кремот со витамин Ц гореше како киселина, дури и против брчките со хијалуронска киселина предизвикуваше црвенило и печење.Таа долго време истражувала на интернет, а потоа решила да го проба она што многумина го препорачуваат за смирување на кожата – мед.

„Во првите денови бев многу внимателен, бидејќи моето лице секогаш бурно реагира на нови мијалници“, пишува Јоси. „Меѓутоа, бев пријатно изненаден што немаше никаква реакција кога го нанесов медот.

Исто така, изненадувањето беше колку е лесно да се измие. Мислев дека ќе трае долго, а медот лесно се раствора и воопшто не е леплив кога е влажен со вода“.

За само неколку дена сувите и чувствителни места на лицето на оваа девојка беа се помалку и помалку.

„Користев само благ хидратантен крем и ми се допадна. Потоа почнала да го остава медот уште малку на кожата.

„Кога велам подолго, мислам само на минута или две, но потоа забележав дека – кога го измивам – го немам тоа чувство на затегнување како кога користам други перења.

Веќе на десеттиот ден сфатив дека тие суви области на лицето веќе не се појавуваат. Не само тоа, туку и тонот на кожата ми стана порамномерен. На крајот станав „безобразен“ и ги искористив кристализираните слоеви мед од ѕидот на теглата.

Малку би се триела по носот и брадата, местата каде што порите ми се пополнуваат. Биково око! Тоа беше добар пилинг.

На крајот на периодот од две недели, решив отсега да користам мед само како миење. Тој се претстави навистина добро. А се да биде уште поубаво – ми се смири и егземата на рацете“, заклучува Јоси, пренесува objektiv.rs.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *