ЈУГОСЛОВЕНСКИ РЕЦЕПТ КОЈ БЕШЕ ЗАДОЛЖИТЕЛЕН НА СЕКОЈА МАСА: ДЕНЕС ретко кој го прави , ОДамна Е ЗАБОРАВЕН

ЈУГОСЛОВЕНСКИ РЕЦЕПТ КОЈ БЕШЕ ЗАДОЛЖИТЕЛЕН НА СЕКОЈА МАСА: ДЕНЕС ретко кој го прави , ОДамна Е ЗАБОРАВЕН

Секој го сака и ден денес, и направете го од пилешки гради, компири и моркови, а на крајот додадете вистински домашни кнедли.

Состојки:

  • 300-350 гр пилешки гради
  • 3-4 компири
  • 2 црн кромид
  • 2 моркови
  • 1 китка магдонос
  • 1 китка копар

За кнедли:

  • 2 јајца
  • 70-80 гр брашно
  • 1/2 лажичка сол

Подготовка: Месото се става во тенџере, па се прелива вода и се додава цел кромид и морков. Само излупете ги претходно. Гответе додека не почне да врие, а ако се појави пена, одлупете го. Потоа намалете ја температурата и варете уште 20 минути.

Посолете по вкус. За тоа време, исечкајте го кромидот и изрендајте го морковот , па пропржете го. Извадете ги месото, кромидот и морковот од супата , а потоа додадете ги излупените и исечкани компири, како и пржениот кромид и морковот. Промешајте, па додадете го месото, но прво исечкајте го.

Намалете ја уште повеќе температурата, па направете ја смесата за кнедли. Јајцата се матат со брашно и сол. Намачкајте ја лажицата во супата, па земете ја смесата и истурете ја во супата. Покријте и оставете да се готви уште 5-7 минути. Исклучете го шпоретот, додадете сечкан копар и магдонос, па промешајте. Покријте и оставете уште 5-10 минути, па послужете.

Неделниот ручек во Југославија не можеше да се замисли без супа, а омилен беше оној со кнедли. Секој го сака од ден на ден, и правете го од пилешки гради, компири и моркови, а на крајот додадете вистински домашни кнедли.

Овој рецепт успева дури и за почетници во кујната, а ако сакате кнедлите да излезат подобро, прво изматете ги јајцата, па дури потоа додадете ги брашното и солта.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *