ОВОЈ ЧАЈ Е ВИСТИНСКА ЗАШТИТА ОД ГРИП И ЛАДНА СЕЗОНА: Задолжително направете го и уживајте во зимата без настинка

ОВОЈ ЧАЈ Е ВИСТИНСКА ЗАШТИТА ОД ГРИП И ЛАДНА СЕЗОНА: Задолжително направете го и уживајте во зимата без настинка

Лимонот го зајакнува имунолошкиот систем, ја зголемува отпорноста на организмот. Само две лажици сок од лимон содржат половина од дневните потреби на витамин Ц.

Во однос на количината на важни киселини и шеќери, капините и малините се приближно исти, но по содржина на витамини, капините се пред. Ѓумбирот зазема едно од првите места на листата на народни лекови за третман на респираторни заболувања.

Состојки:

  • грст сушени капини или малини
  • врела вода
  • лимон
  • мед
  • 1 кесичка чај од камилица
  • ѓумбир

Подготовка:
Во проѕирен бокал или мало тенџере ставете суви малини, покријте ги со зовриена вода, па додајте кесичка чај, парчиња лимон и исечканиот ѓумбир.

Покријте и оставете го да отстои 10-15 минути. после тоа се цеди, се додава мед и се пие

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *