Билкарот Никола : Да не мрднам ако не ја отстраните диоптријата со ОВАА смеса

Билкарот Никола : Да не мрднам ако не ја отстраните диоптријата со ОВАА смеса

Тој е нешто како легенда за регионот Варна. Билкарот Никола Атанасов од село Попович или едноставно Баи Кољо, како што сите го нарекуваат, ја заслужил почитта и почитта кај луѓето. Со билки и прекрасни рецепти и здравствени мешавини дава.

Еден од неговите најбарани и популарни рецепти е оној за подобрување на видот.

„Не е чудно што дури и децата се веќе со оштетен вид. Па, луѓето не се движат. Цел ден клечи пред компјутер, а потоа седи пред телевизор за „разновидност“. Како на овој начин на живот да имате здрави очи и добар вид. Заборавивме сè човечко и природно“, убеден е Баи Кољо.

Затоа знае дека секој втор што дознал за него и тропнал на неговата врата ќе праша за рецепт која му го подобрува видот. И тој е навистина феноменален по резултат.

„Да не мрднам ако не ги поправите очите со оваа смеса. „Барем ќе си ја преполовиш диоптријата, а тие муви, снегулки, дамки и слично што“ течат „пред очи целосно ќе исчезнат“, се заколнува Никола Атанасов. За неговата смеса ви се потребни само две компоненти – мед и 40 зелени ореви. Најдобро е да се уште млади и меки. Јаткастите плодови ги миеме многу добро и потоа чекаме да се исушат.

Потоа со нож исечете ги на ситни парчиња и ставете ги во тегла од еден литар. Која ја наполнивме со мед. Добро е да има повеќе мед, речиси до врвот, но зависи од тоа колку имаме. Важно е добро да ги покриете оревите.

Добро промешајте и оставете ја теглата затворена да отстои 14 дена. „Ќе почекаш и додека не помине времето нема да ја допираш теглата. Смесата станува лековита како што останува. По две недели можете да го користите по една лажица наутро“, објаснува билкарот.

Никола Атанасов објаснува дека истата смеса треба да ја земаат и лица со послаб имунитет. За помалку од една недела ги крена на нозе и се чувствуваа многу посвежо и поенергично.

Што се однесува до подобрувањето на видот, смесата треба да се зема секој ден најмалку три недели за да се почувствува нејзиниот ефект. А тој што не верува во пиење скапи таблети ќе има некаков ефект врз него“, мавта со раката Баи Никола, открива gzona.eu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *