ОВА Е ВИСТИНСКИОТ НАЧИН ДА ЈАДЕТЕ ЧОКОЛАДА: ЖИВОТОТ ГО ПОМИНАВТЕ ВО ГРЕШКА, знаејќи дека може да НИ ГО УНИШТИ ДЕТСТВОТО

ОВА Е ВИСТИНСКИОТ НАЧИН ДА ЈАДЕТЕ ЧОКОЛАДА: ЖИВОТОТ ГО ПОМИНАВТЕ ВО ГРЕШКА, знаејќи дека може да НИ ГО УНИШТИ ДЕТСТВОТО

Чоколадото е едно од омилените задоволства на сите, но дали знаете дека постои можност да го јадеме погрешно? Научниците за храна тврдат дека љубителите на чоколадо прават две големи грешки кои би можеле да ве изненадат.

Според истражувањето, дури 58 отсто од возрасните го навеле чоколадото како омилен десерт. Околу 78 отсто од нив признале дека чоколадото го ставиле во фрижидер, а истражувањето открива дека тоа не е вистинскиот начин да се чува. Имено, чоколадото треба да се чува на 18 степени, што значи дека наместо во фрижидер треба да го ставите во витрина.

Друга голема грешка што луѓето ја прават е џвакањето. Можеби звучи глупаво, но треба да оставите чоколадото да се стопи во устата бидејќи тоа му овозможува на путерот од какао да ја премачка устата и да се шири вкусот. Сè друго може да се класифицира како погрешно.

Исто така, може да ве изненади тоа што треба да консумирате чоколадо наутро, поточно помеѓу 9 и 11 часот . Тоа е затоа што вкусовите бараат свежо непце за правилно уживање, а исто така ви дава и шолја кофеин за да го започнете денот.

„Чоколадото е длабоко и сложено уживање со многу слоеви за истражување. „Јадењето чоколадо порано во текот на денот со свежо непце е исто така откритие што може да изненади многумина, но го прави чоколадото добар избор за ужина што ќе ни помогне да продолжиме да работиме со полна сила пред ручек“, вели научникот за храна Натали Алибранди.

Експертите открија и неколку други работи кои можеби не сте ги знаеле за јадењето чоколадо. Имено, тие тврдат дека треба да се јаде во мали количини за да не се претерано стимулирање на сетилото за вкус.

Тие исто така ве советуваат да пробате да го комбинирате чоколадото со нешто друго. Можете, на пример, да пробате млечна или бела чоколада со горчлива храна, или горчлива чоколада со посолена храна, пишува The Sun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *