ДОМАЌИНКИ, ПРАВИТЕ 1 ГРЕШКА КОГА ЈА ПОДГОТВУВАТЕ МУСАКАТА: Само вака ќе испадне СОЧНО, откриена е ТАЈНАТА

ДОМАЌИНКИ, ПРАВИТЕ 1 ГРЕШКА КОГА ЈА ПОДГОТВУВАТЕ МУСАКАТА: Само вака ќе испадне СОЧНО, откриена е ТАЈНАТА

Мусаката од компир е секако едно од јадењата кои се длабоко вкоренети во српските прехранбени навики. Како и други бројни, неодамна прилично озлогласени, комбинации на месо и компири. Јас не сум исклучок, и многу ми се допаѓа оваа зимска мусака, додека во лето повеќе сакам мусака од тиквички за сенка.

Еве како го подготвувам и какви заклучоци донесов за време на мојата сопствена еволуција на мусака. При подготовка на мусака од компир, нема потреба од претходно варење на компирот. И домаќинките можат да го направат тоа. Компирите ги варат, па ги сечат на прстени, па дури потоа ја додаваат мусаката која потоа ја пече. За што готват компири? Па, превентивно. За случајно да не остане жив.

Непотребно е. На компирот му треба половина час да се свари, од моментот кога течноста ќе почне да врие. Мусаката се пече значително подолго од тоа време, па сомнежите дека компирите ќе останат живи се неосновани. Друго, ако варените компири се во мусака, може да се преварат при печењето. Можеби некому му се допаѓа така, добро.Но мора да имаш на ум дека варените компири веќе ја испиле водата, така што нема да добијат толку млеко како што инаку би добиле, а млекото му дава на компирот нешто што водата не може .

Мусака, т.е. компирите бараат масло. Познато е дека секој пржен зеленчук има подобар вкус од варениот. Компирите ќе се варат само во млеко, но тоа не е тоа . И јас подготвив таква мусака, со три капки масло се јаде сето тоа, но мусаката станува совршена само кога не се штеди на масло и зачини. Во рецептот што следи е даден проверениот минимум од тие состојки – 1,5 дл масло по килограм исчистен компир и половина килограм месо, иако и 2 дл се во ред.

Две лажички алева, и навистина е убаво ако една од тие две е зачинета алева. Ставив пола лажичка бибер и само ако некој е исклучително чувствителен на пецкање на црн прав, тоа треба да се намали. Моите деца, на возраст од 5 и 6 години, не се жалеа, па ценам дека сè уште не е премногу 🙂

Пријатно!
Состојки:

  • 1,2 кг компири, т.е. околу 1 кг исчистен
  • 500 гр мешано мелено месо
  • 2 главици кромид
  • 2 лажички пипер
  • 2,5 лажички сол
  • 1/2 лажичка бибе
  • 1,5 dl масло
  • 4 јајца
  • 500 мл млеко

Постапка:
Кромидот се динста со една лажичка сол во 75 мл масло додека да омекне, а потоа се додава меленото месо и се продолжува со динстање на тивок оган околу дваесет минути, до половина час, со повремено мешање. На крајот измешајте 2 лажички пипер, од кои едната може да биде лута и половина лажичка пиперка.

Додека месото се динста, се лупи и се сече криомпирот на тенки прстени. Исплакнете под ладна вода. Компирите прелијте ги со половина лажичка сол и измешајте ги со раце за да се распореди солта. Оставете 5-10 минути, за да почне да се одвојува вода од компирите.

Во плех со димензии 30х20 см прелијте 75 мл масло и намачкајте половина од компирите прстени, без водата што се одвоила од нив. Во тавче малку пропржете ги компирите, сите да се премачкаат со масло. Одозгора распоредете го месото, па другата половина од компирот, наредете ги прстените како рибни крлушки, едниот прстен малку над другиот. Јајцата и млекото се матат со вилушка и се мешаат во една лажичка сол. Прелијте ја мусаката да се впие. Внимавајте да останат најмалку 2 см од врвот на мусаката до врвот на тавата, за да не зоврие при печењето.

Се става во рерна загреана на 200°C и од моментот кога течноста ќе почне да врие се пече уште 45 минути до еден час. Кога на површината ќе се формира убава кора, извадете ја мусаката и оставете ја 10-15 минути да се смири. Послужете топло со павлака или кисело млеко.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *