СТАРА БУГАРСКА ПИТА НАЈДОБРА СО КИСЕЛО МЛЕКО: Крцкава е, а се топи кога ќе ја каснете – запишете го овој РЕЦЕПТ

СТАРА БУГАРСКА ПИТА НАЈДОБРА СО КИСЕЛО МЛЕКО: Крцкава е, а се топи кога ќе ја каснете – запишете го овој РЕЦЕПТ

Вкусно и крцкаво
Оваа пита традиционално се служи топла со кисело овчо млеко.

Состојки:

  • јајца 2
  • јогурт 2 чаши
  • масло 1 шолја
  • брашно 4 чаши
  • кравјо сирење 300 гр
  • прашок за пециво

Како да се подготвите:
Јајцата се матат, па се додава јогуртот и маслото. Измешајте го брашното со прашокот за пециво и додајте половина во смесата со јајцата.

Се меша со процесор за храна, постепено додавајќи го остатокот од брашното. На крајот го додаваме искршеното кравјо сирење, уште еднаш се меша и смесата се прелива во намрсена и набрашнета тава. Се пече околу 40 минути на 180 степени додека убаво не порумени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *