ПРИРОДЕН ЧИСТАЧ НА ОРГАНИЗМОТ: ОВОШЈЕ КОИ ЌЕ ВИ ГО НАПРАВАТ ЦРНИОТ ДРОБ 20 ГОДИНИ ПОМЛАД!

ПРИРОДЕН ЧИСТАЧ НА ОРГАНИЗМОТ: ОВОШЈЕ КОИ ЌЕ ВИ ГО НАПРАВАТ ЦРНИОТ ДРОБ 20 ГОДИНИ ПОМЛАД!

Црниот дроб е орган кој може сам да се регенерира, но ако некако му се наруши функцијата, може да го повреди целото тело.

Доколку лекарот ви дијагностицирал замастен црн дроб, треба што поскоро да се ослободите од него бидејќи тоа може да биде извор на голем број здравствени проблеми.

Друга сериозна болест на црниот дроб е безалкохолниот стеатохепатитис. Оваа болест може да доведе до рак на црниот дроб и е познато дека е фатална, па затоа треба да научите како да се справите со неа. Ова обично е предизвикано од прекумерна тежина, брзо губење на тежината, нездрава исхрана, операција или болест на дебелото црево.

За среќа, постојат многу природни решенија за повеќето проблеми со црниот дроб.
Секојдневно јадеме различни овошја без да ги знаеме нивните здравствени придобивки. На пример, овошјето од тамаринд е одлично за отстранување на маснотиите во црниот дроб и може да ги третира речиси сите проблеми со црниот дроб.

Овошјето ќе го детоксицира вашето тело, ќе го подобри варењето, ќе го заштити црниот дроб, ќе го намали холестеролот, ќе ги излечи сите проблеми со жолчката и ќе го подобри вашето целокупно здравје.

Еве како да го користите за лекување на заболување на црниот дроб и хепатитис:
Ставете 2 шаки излупен тамаринд и ставете ги во блендер со литар вода, па добро измешајте, а течноста пијте ја во текот на денот. Додадете малку мед ако ви се допаѓа. За да го подготвите чајот од тамаринд, ставете 25 добро измиени листови од тамаринд во сад со 1 литар вода, а потоа варете ја смесата 15-20 минути и оставете да се излади.

Доколку сакате, додадете малку мед и кафеав шеќер, иако ви препорачуваме чајот да се пие незасладен. Ако го пиете два пати на ден (наутро и навечер) ќе ги излечите сите проблеми со црниот дроб и ќе го подобрите вашето здравје.

Тамаринд (лат. Tamarindus indica) е дрво од семејството на мешунките. Родот Tamarindus е монотипичен (има само еден вид).
Првично доаѓа од тропска Африка, особено Судан, каде што расте диво. Широко се одгледува во тропските области на Африка, Азија, северна Австралија, Мексико и во помала мера во Јужна Америка. Најмногу се одгледува и јаде во Мексико и Јужна Азија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *