ОТСЕГА НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА ЈА ФРЛАТЕ ВАШАТА ВОДА ОД КИСЕЛИТЕ КРАСТАВИЧКИ: Поважно е отколку што мислите

ОТСЕГА НИКОГАШ ПОВЕЌЕ НЕМА ДА ЈА ФРЛАТЕ ВАШАТА ВОДА ОД КИСЕЛИТЕ КРАСТАВИЧКИ: Поважно е отколку што мислите

Преостанатата течност за кисели краставички е совршена за правење нови кисели краставички или друг кисела зеленчук.

Краставиците и другиот зеленчук исечкајте ги по желба – додадете ги во теглата и бидете креативни.

Ова е одличен начин да ги искористите дополнителните парчиња зеленчук од други јадења, како што е салатата. Но, не додавајте дополнителна течност, бидејќи тоа ќе ја наруши киселоста и соленоста, што ќе влијае и на вкусот и на способноста за мариноване.

Замена за оцет
Само неколку лажици ароматична киселинска течност може брзо да направат различни рецепти повкусни. Користете го преостанатиот сок од кисели краставички наместо (или како додаток на) оцет и сол во рецептите за салата од компири или други јадења по желба.

Маринада за месо
Повеќето маринади за омекнување месо содржат клучни состојки како оцет и сол. Додавањето состојки како лук, сол, бибер, па дури и малку шеќер го подобрува вкусот и крајниот резултат. Бидејќи сокот од кисели краставички може да биде замена за оцет, може да се користи и како состојка во маринадата.

Коктели
Додадете една или две лажици од преостанатиот сок од кисели краставички во посакуваниот коктел за „солен удар“ и секако поинаков вкус од оној на кој сте навикнати.

Направете сами сос за помфрит (како и други јадења) вака: 2 лажици мајонез, 1 лажица кечап, 1/2 лажичка лук во прав и 1 лажица сок од кисели краставички. Добро измешајте и уживајте.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *