ОДПУШТЕТЕ ГИ КРВНИТЕ САДОВИ БЕЗ ТАБЛЕТИ, ЌЕ БИДЕТЕ ВООДУШЕВЕНИ: Вашиот крвен притисок секогаш ќе биде 120 x 80 ако ја користите оваа природна инфузија.

ОДПУШТЕТЕ ГИ КРВНИТЕ САДОВИ БЕЗ ТАБЛЕТИ, ЌЕ БИДЕТЕ ВООДУШЕВЕНИ: Вашиот крвен притисок секогаш ќе биде 120 x 80 ако ја користите оваа природна инфузија.

Сите знаеме дека чистата крв е услов за добро здравје на целиот организам. Сепак, холестеролот и солите често се депонираат на ѕидовите на нашите крвни садови, формирајќи атеросклеротични наслаги.

Познато е дека крвните садови ги снабдуваат сите клетки и ткива на нашето тело со потребниот кислород.

Тоа значи дека затнатите вени и артерии може да доведат до многу болести.За ефикасно чистење на крвните садови и нивно одржување, не е неопходно да се користат скапи препарати.

Дури и од оние производи што секој ги има во кујната, можете да подготвите неспоредливи средства кои помагаат за чистење на крвните садови.Обидете се да ги подготвите дома: нема да бара многу напор, но вашето тело сигурно ќе ви се заблагодари.

Лимон и лук
Земете четири парчиња лук со средна големина, излупете ги и одделете ги на чешниња.
Четири зрели лимони измијте ги темелно и исечете ги на произволни парчиња (не мора да ја отстранувате кората).

Потоа подготвениот лимон и лук мора да се мелат или сецкаат во блендер додека не се изедначат.
Смесата од лимон и лук префрлете ја во тегла од три литри, наполнете ја со топла вода, затворете го капакот и ставете ја на темно место три дена.

Секој ден мешајте ја содржината на теглата.
По три дена, процедете ја добиената инфузија, истурете ја во тегла со затворен капак и ставете ја во фрижидер.

Како да го користите?
Земете половина чаша инфузија три пати на ден 20 минути пред оброците. Препорачаното времетраење на овој циклус на чистење е четириесет дена.

Треба да знаете: Бидејќи таквата инфузија не може да се чува долго време, не заборавајте да ја ажурирате содржината на теглата на секои 6-7 дена.

СРЕДСТВА ЗА ЕЛАСТИЧНОСТ НА КРВНИТЕ СЕДИНИ
Изберете два големи лимони, исплакнете ги темелно под млаз вода, исечете ги на парчиња без да ја отстраните кората.

Сето тоа ставете го преку мелница за месо.
Додадете 2 лажици квалитетен мед во пулпата од лимон и добро измешајте.

Префрлете ја смесата во стаклена тегла и ставете ја на темно место.Веќе можете да го земете овој моќен еликсир за тој ден.

Земете 2-3 лажички пред секој оброк. Времето на користење на овој рецепт трае додека не се постигнат посакуваните резултати.

Се надеваме дека овие едноставни народни совети ќе ви помогнат да спречите многу болести.
Патем, превентивното чистење на крвните садови е корисно не само за постарите луѓе, туку и за сите кои размислуваат за своето здравје.
Зајакнете ги и вашите крвни садови!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *