НАЈТЕШКИТЕ БОЛЕСТИ СЕ СЛУЧУВААТ ВО ЗАКИСЕЛЕН ОРГАНИЗАМ: Доктор Иванов откри како да го излечите желудникот со 4 бадеми, а еве што кажа за сода бикарбона

НАЈТЕШКИТЕ БОЛЕСТИ СЕ СЛУЧУВААТ ВО ЗАКИСЕЛЕН ОРГАНИЗАМ: Доктор Иванов откри како да го излечите желудникот со 4 бадеми, а еве што кажа за сода бикарбона

Како преку исхраната да ја постигнете основноста на телото, помага ли во тоа сода бикарбоната, како што тврдат многумина? За тоа се водеа многу полемики, но многу прашања останаа отворени. За влијанието на храната врз киселоста на организмот, како и за автофагијата како природен процес, во „РТС Ординација“ говореше д-р Драган Иванов, специјалист по интерна медицина.

„Да те научам како да јадеш чоколадо. Земаш чоколадо за готвење, темно чоколадо, земаш една коцка и три минути таа коцка се топи во устата, како бонбони. Потоа ја земаме другата половина од коцката и пак така цицаме. Чувството на сладост е во устата, а не во стомакот. И колку подолго остануваат тие мали количини во устата, чувството на сладост ќе биде присутно како да сме јаделе две-три коцки чоколадо“, рече доктор Иванов.

Колку пати неделно е прифатливо да се јаде месо за да не се оптоварува стомакот?
„Најидеални протеини се протеините од растително потекло. Знам дека реалноста е дека луѓето сакаат да јадат месо и сакаат да јадат месо, но, во тој случај, таа количина на месо треба да биде многу помала“, рече д-р Иванов и додаде дека заедно со месото треба да се консумира и зелен лиснат зеленчук. Екстремно е алкален и има основно влијание врз нашето тело.

Доктор Драган Иванов: „Се е лек и се е отров, разликата е во дозата“.
Лекарот забележува дека животинските хранливи материи се најголемите хранливи материи кои ја закиселуваат крвта и дека кога животинските протеини ќе влезат во телото, се добива „метаболичко ѓубре“ кое е исклучително кисело и го закиселува организмот.

Колку вода е потребно да се пие во текот на денот?
„Бубрезите играат клучна улога во регулацијата на киселинско-базната крв и на целиот организам. За да можат бубрезите да ги извлечат тие киселини, потребна им е вода и затоа треба да пиеме околу два литра течност секој ден“, рече доктор Иванов и се осврна на влијанието на автофагијата и нејзината моќна детонација.

„Автофагијата има моќно дејство во спречување на дебелина, отпорност на инсулин, дијабетес, заразни болести, кардиоваскуларни заболувања, регулација на липиди, освежување и детоксикација на организмот и слично“, рече доктор Иванов и додаде дека иако автофагијата е „моќен механизам. што треба да се користи“, не е наменет за секого. Така, луѓето кои се неухранети, луѓето кои се на хемотерапија, децата во пубертет и трудниците, треба да избегнуваат автофагија.

Дали сода бикарбона е чудотворен пијалок кој може да ја врати алкалноста на телото?
„Мое мислење е дека сода бикарбона не е вистинскиот избор за алкализирање, односно за постигнување основен ефект и доведување на нашиот организам во основна состојба. Кога пиеме сода бикарбона, таа ќе се сретне со хлороводородна киселина во желудникот и автоматски ќе се користи таму. За да се вари храната, содржината на желудникот треба да биде со одредена киселост, ако додадеме сода бикарбона ќе ја неутрализираме киселината, особено протеините нема да можат да се сварат.

Микроорганизмите кои доаѓаат со храната нема да бидат убиени од хлороводородна киселина, така што сода бикарбона не е вистинското решение за мене. Ако сакаме да го алкализираме телото со пијалок, тогаш треба да пиеме сок од лимон и да го засладиме со мед. И лимонот и медот имаат позитивно основно влијание врз нашиот организам“, истакна интернистот.

Храна која може да ја зголеми алкалноста на организмот

  • Лимон и други овошја
  • Овошје од камен
  • Мед
  • Зелен зеленчук
  • Билки
  • Просо, киноа, амарант
  • Вода, чаеви, лимонада
  • Кефир, јогурт, кисело млеко
  • Авокадо, кокос, маслинки, семиња
  • Ладно цедени масла

Што е кисела, а што основна храна?
„Не е кисела храна која е кисела во устата, таа нема кисело дејство врз нашиот организам. Или храна која се кисели во чинијата пред да ја јадеме. Основна храна е киселиот лимон, речиси сите овошја, особено грозјето, лубениците, кајсиите, боровинките, праските, малините и другото овошје“, рече доктор Иванов.

Д-р Иванов истакна дека исхраната не треба да се заснова исклучиво на конзумирање на алкална храна, туку дека околу 75 отсто треба да биде алкална, а околу 25 отсто храна која има кисели метаболички продукти. Како целта на оваа диета да е да се постигне рамнотежа помеѓу базите и киселините во нашето тело.

„Бадемот ми е омилен. Тоа е најалкално јаткасто овошје, односно коскесто овошје. Ако некој има зголемена киселина во желудникот и стигне до четвртиот крајник, киселината ќе се неутрализира“, вели специјалистот по интерна медицина.

Свежите моркови и бадеми ја неутрализираат стомачната киселина
„Им велам на пациентите кои имаат гастритис секој ден, односно за појадок, јадете по петнаесет до триесет сирови бадеми, вашата киселина ќе биде под контрола, нема да имате зголемена киселина и ќе се создадат услови за заздравување на гастритис, ерозија. на гастричната слузница и чиреви. Можат да јадат бадеми и свежи моркови кои го имаат истиот ефект“, додаде д-р Иванов.

Дали на возрасен човек му треба млеко и како тоа влијае на состојбата на киселоста во телото?

„Мое мислење е дека млекото и млечните производи не се неопходни за возрасен. Главни извори на калциум се растителна храна, зеленчук, коскесто овошје, интегрални житарки и мешунки, семки од тиква, лен, сето тоа се богати извори на калциум“, вели д-р Иванов.

Како изгледа правилниот пост кој носи придобивки за телото?
„Постот е нешто што е исклучително важно за нашето здравје. Постот треба да појадува: овошје, интегрални житарки и јаткасти плодови. За ручек задолжително е салата, задолжително салата на почетокот на ручекот за да се поттикне лачењето на ензими и да се олесни варењето. По салатата следуваат грав, компири, печурки, зелка, кељ, а од него треба да направите ручек. Вечера – по можност ништо, а ако некој сака да вечера, таа вечера да биде што е можно порано и што полесна“, препорача доктор Иванов.

„Постот делува превентивно на сите современи болести. Човекот кој пости ќе се чувствува посреќен, почист, а ќе се создадат поволни услови за она што е највозвишено кај човекот, а тоа е неговата духовна сфера“, заклучи доктор Иванов.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *