СПАСЕТЕ ГИ БЕЛИТЕ ДРОБОВИ: Заборавениот домашен чај веднаш ги чисти белите дробови и престанува те да кашлате преку ноќ

СПАСЕТЕ ГИ БЕЛИТЕ ДРОБОВИ: Заборавениот домашен чај веднаш ги чисти белите дробови и престанува те да кашлате преку ноќ

Кога станува збор за лекување на респираторни заболувања, тоа нема еднакво. Кимот е диво растение, а пред се им припаѓа на билките. Египќаните биле првите кои сфатиле колку се моќни семките од црн ким и ги користеле за да направат лековито масло.

Источните народи велеа дека црниот ким ги лекува сите болести, освен смртта. Кимот содржи есенцијални масла, неколку видови масни киселини и витамин Ц. Според истражувањата на научниците, црниот ким може успешно да уништи или ублажи 600 различни болести и состојби. За третман, можете да го користите маслото, да направите чај или да додадете семе од ким во салати или јадења.

Кимот има аналгетски, антибактериски, антиинфламаторни и антивирусни својства. Благодарение на својот состав, успешно го обновува црниот дроб, ги исфрла токсините, ја подобрува функцијата на бубрезите, го регулира крвниот притисок и го држи холестеролот под контрола. Кимот го подобрува апетитот, го олеснува варењето, надуеноста и помага при грчеви во стомакот.

Докажано е дека позитивно влијае на дијабетесот и го намалува шеќерот во крвта. Позитивен ефект е забележан и кај пациенти со рак. Поради силниот антиоксидативен ефект врз имунолошкиот систем, тој е особено ефикасен кај луѓето кои примаат хемотерапија бидејќи го забрзува закрепнувањето помеѓу хемотерапијата и го подобрува ефектот.

Црниот ким, исто така, има силно влијание врз обновувањето на ткивото на белите дробови, чистење на дишните патишта и подобрување на функциите на белите дробови. Чај од црн ким против бронхитис и кашлица Измешајте една голема лажица црн ким, една мала лажица камилица и половина мала лажица анасон во една чаша топла вода. Оставете да отстои 10 минути, процедете, засладете со мед и пијте неколку пати на ден.

Сируп за астма
Измешајте една мала лажица сечкан црн ким, две мелени чешниња лук и две лажици мед. Земајте по една мала лажица од сирупот секое утро на празен стомак три недели.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *