НАПРАВЕТЕ ГО НАЈДОБРОТО СРЕДСТВО ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ДРВЕНИ ПОВРШИНИ: Вашите подови и мебел ќе блеснат

НАПРАВЕТЕ ГО НАЈДОБРОТО СРЕДСТВО ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ДРВЕНИ ПОВРШИНИ: Вашите подови и мебел ќе блеснат

Дрвото е еден од материјалите што потешко се чисти поради неговата аверзија кон вода. Затоа, многу луѓе се свртуваат кон комерцијални производи за чистење дрво кои се полни со груби хемикалии без клиентот да знае.

Некои од најпопуларните средства за чистење дрво содржат состојки кои предизвикуваат загриженост за биоразградување, токсичност на водата, загадување на воздухот и здравјето на луѓето. Како што е кажано, можеби ќе сакате да избегнувате хемиски средства за чистење дрво од продавница што е можно повеќе и да ги исчистите мебелот и подот на старомоден начин: оцет, маслиново масло и пчелин восок за сјајна завршница.

Еве како да го направите тоа во пет чекори и што ви треба.

Состојки:

  • ½ шолја алкохол или јаболков оцет
  • ¼ чаша маслиново масло
  • 1 лажица сок од лимон (по избор)
  • 20-30 капки есенцијално масло од лаванда (по избор)
  • ⅓ чаша пчелин восок или веганска алтернатива, како карнауба
  • 1 ½ шолја масло од лен или орев
  • Вода
  • 6 микрофибер или памучни ткаенини без влакненца
  • шише со спреј

Избришете ја прашината со влажна крпа
Прво, отстранете ја прашината и остатоците од дрвената површина со влажна крпа. Бидејќи водата може да го оштети дрвото, влажната површина веднаш ќе ја избришете со сува крпа. Ова треба да биде доволно за редовно бришење прашина, но длабокото чистење (за отстранување на нечистотија и дамки) бара малку дополнителна работа.

Направете сами средство за чистење дрвени површини

Маслиновото масло и оцетот прават природен и нежен чистач кој е сосема безбеден за дрво и доволно здрав за употреба во вашиот дом. Оцетната киселина во оцетот допира длабоко за да ја отстрани нечистотијата, па дури и дамките без грубо чистење. Сепак, треба да се користи само со средство, бидејќи киселоста всушност може да го уништи заштитниот слој ако се користи самостојно.

Маслиновото масло е одличен избор за полирање и чистење. Го навлажнува и храни дрвото, помагајќи да се истакне неговиот природен сјај. Целта на сооднос од два спрема еден оцет и маслиново масло: половина чаша до четвртина чаша е добра количина, а потоа додадете лажица свеж сок од лимон и/или до 30 капки есенцијално масло од лаванда за свеж мирис . Без додаден мирис, производот на база на оцет ќе мириса силно само неколку минути, а потоа мирисот ќе исчезне.

Растворот нанесете го на дрвото
Чувајте го растворот за чистење во контејнер или префрлете го во шише со распрскувач за нанесување. Испрскајте ја смесата директно на дрвената површина или нанесете ја со крпа. Смесата истријте ја со крпа, следејќи го природното зрно на дрвото. Не треба многу да триете, туку оставете оцетот да делува на нечистотијата и дамките.

Сушење
Нанесете ја смесата од оцет и маслиново масло на целата површина, а потоа вратете се на почетокот и целосно избришете ја смесата со нова, сува крпа. Бришете го дрвото колку што е можно суво за да избегнете дамки. Сушењето на дрвото е особено важно за подови бидејќи маслото може да ги остави површините многу лизгави. Кога ја бришете смесата, тријте во кругови. Маслото во овој раствор има ефект на полирање.

Заштитете го со восок
Повремено, на секои шест месеци до година и пол, во зависност од тоа колку се користи дрвото, мебелот и подот

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *