Зошто секоја вечер треба да натопите БАДЕМИ ВО ВОДА

Зошто секоја вечер треба да натопите БАДЕМИ ВО ВОДА

Сите нутриционисти препорачуваат секој ден да консумирате барем по неколку бадеми, но нивната хранливост се зголемува доколку навечер ги оставите потопени во вода.

Натопените бадеми во вода имаат многу поголема количина на здрави состојки.

Телото така многу подобро ја впива нивната хранливост, витамините и минералите, а воедно и се подобрува варењето.Дополнително е тоа што се многу повкусни од сувите бадеми.

Натопените бадеми во вода имаат повеќе витамин Б и ензими, добар извор се на калиум, хранливи влакна, протеини и здрави маснотии.
Во бадемите има калциум и железо, односно еден куп антиоксиданси.

Натопените бадеми се одличен сојузник и доколку се обидувате да ослабете.

Како да ги подготвите?
Најдобро е околу 250 грама бадеми да ставите во длабок сад и да ги прелиете со топла вода. По 12 часа исцедете ја водата и додадете 2 лажички сол.

Повторно наполнете го садот со топла вода и оставете да отстојат уште 12 часа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *