Ќофтињата ЌЕ БИДАТ МЕКИ САМО АКО ВО НИВ СТАВЕТЕ 1 СОСТОЈКА: ЌЕ ЖАЛИТЕ ШТО НЕ СТЕ ЗНАЕЛЕ ЗА ОВОЈ ТРИК ПОРАНО

Ќофтињата ЌЕ БИДАТ МЕКИ САМО АКО ВО НИВ СТАВЕТЕ 1 СОСТОЈКА: ЌЕ ЖАЛИТЕ ШТО НЕ СТЕ ЗНАЕЛЕ ЗА ОВОЈ ТРИК ПОРАНО

Сите сакаат сочни ќофтиња , без разлика дали се пржени, печени или подготвени со сос. Кога ќе се измеша меленото месо се валкаат во брашно и се оставаат околу 30 минути да го впие брашното, тоа е почеток.

Ова ги прави повкусни и не согорува масло при пржење. Најдобро е меленото месо да остане ладно 12 часа за да ја впие аромата на зачините.

Меленото месо може да биде само свинско или мешавина од говедско и свинско месо, по можност мешано . Додадете кромид, леб од квас, јајце и зачини. Наместо натопен сув бел леб, можете да користите рендан компир без да претерувате во количината.

Зачините што ќе ги одберете да ги користите и комбинирате се сол, бибер, ким, ким, оригано, магдонос или други омилени производи.

Потребните производи се:

  • свинско месо – 250 гр
  • телешко – 250 гр
  • кромид – 1 глава
  • бибер
  • сол
  • ким
  • 1 шолја кисело млеко со малку сода бикарбона
  • јајца – 1.
  • малку киснат леб

Подготовка:
Измешајте го меленото месо во голем сад. Изрендајте го кромидот, додадете го јајцето, исцедениот леб од квас, сол, бибер, ким и киселото млеко со сода.

Покријте го садот со фолија и оставете го месото да ја впие аромата на зачините 12 часа или дури 30 до 60 минути ако брзате.

Извадете го садот, формирајте топчиња со влажни раце и малку израмнете ги одозгора. Во оваа фаза, можете да го изберете начинот на готвење – пржење, печење или скара. Како и да ги подготвите, нема да погрешите.

Ако ги пржите, загрејте го маслото во тава и пржете ги од двете страни на 3/4 од моќноста на рерната. Задолжително отстранете ги ќофтињата на салфетка за да го впие вишокот маснотии.

Кога ги пржите ќофтињата, не ги боцкајте со вилушка, за да не истече сокот, туку само свртете ги со вилушка.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *