БОНБОНИ ЗА КАШЛИЦА И ГРЛО: Имаат само 3 состојки и децата ги сакаат – рецепт

БОНБОНИ ЗА КАШЛИЦА И ГРЛО: Имаат само 3 состојки и децата ги сакаат – рецепт

Во сезоната на настинки и грип, ви покажуваме како сами да си направите домашни бонбони кои ќе ја ублажат досадната кашлица и ќе ја смират болката во грлото. Освен што се одлични за болки во грлото, овие бонбони имаат и одличен вкус

Потребни состојки за рецептот:

  • 1 шолја шеќер,
  • половина шолја вода,
  • 1 лажица мед

Во рецептот обично ги додавам состојките наведени подолу, но не се задолжителни:

  • 1 лажица сок од лимон
  • половина лажичка мелен
  • четвртина лажичка мелено каранфилче
    Упатството за подготовка на рецептот;

Во сад ставете шолја шеќер и половина шолја вода. Исечете лимон на половина и исцедете една лажица сок од едната половина во сад, а додадете лажица мед, го смирува воспаленото грло и престанува да кашлате.

Додадете половина лажичка мелен ѓумбир, кој го зајакнува имунитетот, го потиснува воспалението, ги ублажува болките и мачнините и на крајот додадете четвртина лажичка мелено каранфилче. Ако немате мелено каранфилче, можете да земете суви каранфилчиња и сами да ги сомелете. Каранфилчето го намалува производството на слуз во телото.

Процес на готвење:
Ставете го садот на оган и добро измешајте ги состојките. Кога ќе почне да врие, повторно промешајте и намалете ја топлината на минимум. Оставете го нежно да се готви 15 до 20 минути, мешајќи одвреме-навреме. Додека се готви смесата, подгответе плех и обложете го со хартија за печење.

Кога ќе поминат 15 до 20 минути, тргнете ја тавата од оган и оставете ја да се излади неколку минути. Смесата треба да биде густа, темна и сирупета. Со лажица истурете ја смесата во тавата за да извадите мала количина од смесата и истурете ја правејќи мали овални бонбони.

Кога ќе ги направите бонбоните, оставете ги да се изладат 20 минути и посипете ги со шеќер во прав, кој ќе спречи да се залепат.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *