Секој прст е поврзан со два органа: Јапонска метода ќе ја излечи секоја болecт за 5 минути!

Секој прст е поврзан со два органа: Јапонска метода ќе ја излечи секоја болecт за 5 минути!

На нашите дланки има многу активни точки кои се одговорни за работата на еден или друг орган.
Традиционалната кинеска медицина достигна неверојатни височини во употребата на акупунктурата.Стимулирајќи одредени точки на телото со специјални игли, исцелителите можат да влијаат на сите органи на нашето тело!

Јапонците веруваат дека секој прст е одговорен за 2 специфични органи на нашето тело, а ние можеме да влијаеме на нивната работа со едноставно масирање на прстите.

Излегува дека можете да постигнете неверојатен ефект без акупунктура. Еве кои точки треба да ги масирате на дланките за да се ослободите од одредени проблеми. Тоа е повеќе од масажа, тоа е неверојатна процедура за лекување!

МАСАЖА НА ПРСТИ:
За намалување на апетитот:
За да избегнете прејадување, темелно масирајте го врвот на малиот прст (самиот врв) пред јадење.Традиционалните исцелители ги советуваат мажите и жените да ја прават оваа постапка на различни начини.

Поубавата половина од човештвото наутро треба да го масира прстот во насока на стрелките на часовникот, а после ручекот спротивно од стрелките на часовникот. А мажите треба да го прават спротивното.

За третман на црниот дроб:
Показалецот е одговорен за црниот дроб. Нејзината секојдневна масажа помага да се нормализира функционирањето на овој орган.
Прстот треба да се втрие и замеси како целина, посветувајќи посебно внимание на самиот врв.

Направете ја и следнава вежба: испреплете ги показалците на ниво на градите и истегнете ги рацете во различни насоки, обидувајќи се да ги разделите.Додека вдишувате, затегнете ги мускулите, а додека издишувате опуштете се.

Правете ги овие процедури неколку пати на ден и тие ќе ви помогнат да го ревитализирате вашиот црн дроб.
Течење на носот:
Активната точка на крајот на палецот ќе помогне да се ослободите од течење на носот. Кога ќе се разболите, притиснете го и ќе почувствувате болни сензации.

Користејќи гипс, закачете го зрното од леќата на ова место. Притискањето на него од време на време ќе помогне да се ослободите од отокот на носот и да ви овозможи полесно да дишете.

За болка во колената:
Средните и малите прсти се одговорни за нашите стапала. Значи, ако колената ве болат, користете фластер за да закачите семки од морков, домат или црвен пипер на средните зглобови.Од време на време масирајте ги со кружни движења, тоа ќе ја намали болката во колената.

За ублажување на стресот:
За да се ослободите од стресот, масирајте го левиот мал прст со палецот и показалецот.

Започнете да го масирате од врвот до дното на прстот со кружни движења. Ова не само што ќе ги смири вашите нерви, туку и ќе ви помогне да се расположите по напорниот ден.

Не заборавајте дека активните точки одговорни за работата на различни внатрешни органи се наоѓаат на стапалата. Масажата на стапалата е исклучително пријатна процедура, дури и ако ја правите сами.

Јапонците веруваат дека со помош на масажа на прсти можете да се борите не само со болести, туку и со негативни емоции.

ЕВЕ ЗА ШТО Е ОДГОВОРЕН СЕКОЈ ПРСТ:
Палецот- Органи: слезината и желудникот.
Емоции: депресија и анксиозност.
Симптоми: главоболка, проблеми со кожата, нервоза, болки во стомакот.

Показалец – Органи: бубрези, мочен меур.
Емоции: збунетост, незадоволство, страв.
Симптоми: Дигестивни проблеми, болки во мускулите, забоболка, болки во грбот.

Среден прст – Органи: црн дроб.
Емоции: раздразливост, лутина, збунетост
Симптоми: проблеми со циркулацијата, главоболки (особено во пределот на челото), замор, менструални болки, мигрена.

Домалиот прст- Органи: бели дробови, дебело црево.
Емоции: страв, песимизам, тага.
Симптоми: заболувања на кожата, органите за варење, астма и други респираторни заболувања

Мал прст – Органи: срце, тенко црево.
Емоции: анксиозност, нервоза, недостаток на самодоверба.
Симптоми: срцеви заболувања, проблеми со коските, болки во грлото.

Дури и ако заборавите точно каде се наоѓа оваа или онаа активна точка на вашите раце, само масирајте ги сите ваши прсти и дланки од време на време.

Задолжително пробајте го ефектот на масажата врз себе и не заборавајте да им кажете на пријателите за тоа!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *