НАЈЕВТИНИОТ ТРИК ЗА БЕЛЕЊЕ НА БЕЛИ алишта: Не ја оштетува ткаенината, а облеката ќе изгледа како штотуку да сте ја купиле

НАЈЕВТИНИОТ ТРИК ЗА БЕЛЕЊЕ НА БЕЛИ алишта: Не ја оштетува ткаенината, а облеката ќе изгледа како штотуку да сте ја купиле

Резултатот од овој трик ќе ве изненади, но измијте ја белата облека пред да ги „засукате ракавите“.

За да ги избелите маиците, чорапите и другите парчиња облека, ќе ви треба квалитетен сапун за перење. Истурете топла вода во леген или мијалник, намачкајте ја облеката, тријте со сапун додека не се пени добро. Потоа земете пластична кеса и ставете ја облеката во неа. Добро врзете го, па ставете го во микробранова печка.

Поставете ја моќноста на рерната на максимум, а кесата не треба да ја загревате со облека повеќе од две минути, бидејќи постои можност пластиката да се стопи. Проверете дали алиштата се рамномерно загреани насекаде. Ако дамките не исчезнале по две минути, можете повторно да ја вклучите микробрановата печка една или две минути.

Потоа, истурете топла вода во леген или мијалник, додадете сода бикарбона (лажица на литар). Извадете ја облеката од микробранова печка и потопете ја во водата со сода бикарбона. Оставете го да делува неколку часа и потоа измијте го во машина.

Облеката ќе биде блескаво бела, исто како кога сте ја купиле!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *