ДОБИТНА КОМБИНАЦИЈА: Еве што ќе ви се случи ако консумирате лук и мед 7 дена на празен стомак…

ДОБИТНА КОМБИНАЦИЈА: Еве што ќе ви се случи ако консумирате лук и мед 7 дена на празен стомак…

Лукот најдобро се консумира сиров бидејќи неговата активна состојка е алицин, кој ги губи својствата доколку се обработи термички.

Лукот е една од најчесто користените состојки во речиси секоја кујна ширум светот. Популарен е затоа што има одличен вкус, додава вкус на секое јадење, а згора на се, корисен е и за здравјето. Лукот и медот во комбинација ја претставуваат вистинската комбинација за зачувување на здравјето.

Суровиот лук може да ви помогне со многу медицински состојби, па дури и лекарите го препорачуваат. Може да ви помогне да го намалите високиот крвен притисок и холестеролот, да спречите коронарна срцева болест и срцев удар. И тоа е многу корисно за намалување на атеросклероза.

Само едно чешне лук може да ви помогне со секојдневните здравствени проблеми како поленска треска, дијареа, настинки, грип, каснувања од бубачки и инфекции со габи. Лукот може да ви помогне да ги намалите симптомите на остеоартритис, дијабетес и зголемена простата. Одличен е за зајакнување на имунолошкиот систем, а помага и за детоксикација на организмот.

Како да се користи лук?
Лукот најдобро се консумира сиров бидејќи неговата активна состојка е алицин, кој ги губи својствата доколку се обработи термички. Имено, лукот треба да го згмечите и да го исечете колку што е можно помал и да го оставите настрана 15 минути пред да го јадете. Најдобро е да јадете лук на празен стомак, бидејќи така телото полесно ги апсорбира хранливите материи.

Лук и мед на празен стомак
Земете 2-3 чешниња лук и измешајте ги со една лажица мед. Оваа смеса консумирајте ја секој ден на празен стомак. По неколку дена ќе забележите колку ќе се чувствувате поенергични и колку ќе бидете поздрави.

Сируп од лук против грип
Ако вашата кожа е чувствителна, можеби е најдобро да носите ракавици кога го подготвувате овој тонер. Погрижете се да не ги допирате очите со рацете што ги користите за нанесување на овој тонер бидејќи можете да ги иритирате со природните масла од лук.

Потребни состојки:

  • ½ сецкан црвен кромид
  • 5 чешниња лук (сецкани)
  • 2 црвени чили пиперки (исецкани)
  • 1 лажица сечкан ѓумбир
  • 1 исцеден сок од еден цел лимон
  • јаболков оцет

Како да го подготвите сирупот?
Ќе ви треба тегла со средна големина (350мл-500мл). Кон него додадете исечкан кромид, па лук. Потоа додадете чили пиперки со семки и одозгора ставете ѓумбир. Во смесата додајте го исцедениот сок од лимон и на крајот истурете сè во јаболковиот оцет. Погрижете се да имате барем еден сантиметар празен простор на врвот.

Добро затворете го капачето и чувајте го лекот на ладно и темно место. Тоникот можете да почнете да го консумирате веќе следниот ден. Оваа смеса е одличен борец против грип, настинка и болки во грлото.

Мед и лук за потенција
Лук – Познато е дека лукот содржи алицин, состојка која ги уништува бактериите (стафилококи, стрептококи итн.) и некои болести предизвикани од габи. Во исто време, го намалува нивото на хормонот на стрес, кортизол, голем ривал на тестостеронот во мускулните клетки. Но, бидете внимателни, бидејќи алицинот се ослободува кога лукот се дроби или сече, а се губи со готвењето.

Мед – За поголема акција во спалната соба, јадете мед. Содржи минерал бор, кој е поврзан со високо ниво на тестостерон. Покрај тоа, тој е богат со азотен оксид – состојка одговорна за прочистување на крвните садови кои доведуваат до ерекција.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *