СТАВЕТЕ ГО ОВОЈ ЧАЈ ВО ТОАЛЕТ ПРЕД СПИЕЊЕ И ГЛЕДАЈ ВО МАГИЈАТА: Кога ќе исплакнете наутро, постојано ќе го повторувате ова

СТАВЕТЕ ГО ОВОЈ ЧАЈ ВО ТОАЛЕТ ПРЕД СПИЕЊЕ И ГЛЕДАЈ ВО МАГИЈАТА: Кога ќе исплакнете наутро, постојано ќе го повторувате ова

Бањата е просторијата во која најмногу се акумулираат микробите, габите и бактериите , па затоа е неопходно да се чисти што почесто. Покрај купените производи, кои често знаат да бидат многу агресивни и да ја оштетат глеѓта и керамиката, има и природни, односно направени од состојки и намирници кои најчесто ги користиме во кујната.Оваа храна сите ја имаме во нашата куќа, а самиот метод ќе ве чини само неколку динари!

Еден таков „третман“ за чистење вклучува лук, моќен агенс кој се бори против бактериите и бактериите.

Одамна е познато дека лукот делува дезинфицирачки и антиинфламаторно, а многу е корисен и за чистење на домот, особено на бањата . Алицинот, кој се наоѓа во лукот, ефикасно се бори против бактериите и габите.

Како да користите лук за чистење на тоалети и бањи?

Не може да биде полесно! Излупете чешне лук и ставете го во тоалет преку ноќ. Кромидот ќе ослободи алицин кој ќе ја „заврши“ својата работа и ќе ги уништи бактериите. Следното утро, само повлечете ја водата. Овој „третман“ се препорачува да го правите два пати неделно, а бањата ќе биде стерилна и чиста како болница!

Чај од лук против жолти дамки во тоалетот
Лукот исто така може да помогне да се ослободите од жолтите дамки во тоалетот. Потребно е само да се направи чај од оваа храна, а еве како: исечкајте или изрендајте три чешниња лук и ставете ги во литар врела вода. Оставете го да отстои околу 20 минути пред да го истурите во тоалетот.

Следното утро, едноставно исцедете ја водата и оставете го лукот да се исплакне. Ако дамките се потврдоглави, повторете ја постапката неколку дена по ред – ќе бидете воодушевени од резултатот. На ист начин можете да ја исчистите и кадата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *