ДАЛИ ВИ СЕ РАЦЕТЕ СУВИ И ИЗПУКАНИ? ЕВЕ НА ШТО ОРГАНИЗМОТ ВЕ ПРЕДУПРЕДУВА: Симптом што не треба да го игнорирате

ДАЛИ ВИ СЕ РАЦЕТЕ СУВИ И ИЗПУКАНИ? ЕВЕ НА ШТО ОРГАНИЗМОТ ВЕ ПРЕДУПРЕДУВА: Симптом што не треба да го игнорирате

Испуканите и суви раце се еден од најчестите проблеми на денешницата и тешко е да не забележиме кога кожата на нашите раце не е „заситена“. Екстремните временски услови, зимскиот ветер, честото миење на рацете и изложеноста на разни хемикалии можат да ни наштетат на нашите раце, да ги испукаат и сушат и да ни ги стареат рацете за неколку години.

Бидејќи не можеме да го избегнеме миењето на рацете и да ја спречиме зимата, можеме да ја заштитиме и негуваме кожата на рацете на различни начини за да не биде сува.

Можни причини за суви раце и испукана кожа на рацете се следните:
несоодветна грижа, студот, ветер, прекумерна изложеност на штетни УВ зраци,сончање,солариум,
изложеност на рацете на агресивни хемиски агенси, контактен дерматитис, алергиски реакции.Испуканата кожа може да предизвика големи проблеми во извршувањето на секојдневните активности. Луѓето кои имаат крвави испукани раце може да имаат проблеми со развој на инфекции во пределот на раката. Токму затоа е важно правилно да се заштити и да се грижи за кожата. Некои луѓе имаат генетска предиспозиција за развој на алергии или кожни болести на рацете.

Сувите раце и испуканата кожа се најчестите појави во зимските месеци, кога кожата сакале или не е изложена на студ. Поради загревањето во становите и куќите, кожата е изложена на сув воздух каде што може и да пукне.

Алергија на ладно – причини, симптоми и третман
Треба да посетите дерматолог ако вашите раце се уште се хронично суви и покрај сите природни и купени производи, и кога кожата ќе почне да пука и ќе ви се појавуваат красти на рацете. Дерматологот ќе се обиде да ја утврди точната причина за сувата кожа и ќе добиете специјален крем на рецепт.Сувите раце кај децата не се невообичаени, особено кај децата кои имаат генетска предиспозиција за атопичен дерматитис.

Совети за лекување на хронични суви раце
Заштитете ги рацете во случај да ги изложите на разни штетни хемикалии, без разлика дали тоа е на работа или дома за време на чистењето. Штетните хемикалии можат дополнително да придонесат за хронично сушење на рацете, а кога ќе се појави инфекција, тие можат дополнително да ја влошат состојбата.

Внимавајте на хигиената на рацете бидејќи редовното и темелно миење може да спречи заразување со цревни вируси, настинки или грип. Секогаш мијте ги рацете нежно и во топла вода. Секогаш избирајте хидратантен сапун за раце, а не со интензивен мирис, бидејќи често таквите сапуни доведуваат до сува кожа.По миењето, секогаш навлажнувајте ги рацете со крем за раце или лосион за тело.

Избегнувајте користење на креми кои содржат петрохемиски суровини како што се: парафин, вазелин, минерални масла, рафинирани растителни масла и вазелин. Козметичките препарати кои ги содржат овие супстанции обично остануваат на површината на кожата и ги попречуваат природните функции на кожата, како и апсорпцијата и елиминацијата на супстанциите.

За нега на сува и испукана кожа на раце, најдобри се препаратите кои содржат природни емулгатори, ладно цедени растителни масла, путери слични на липиди, глицерол, млечна киселина, уреа, протеин од свила, протеин од ориз, екстракт од овошје од краставица итн. .

Концентратите за ноќна нега се одличен избор за жени и мажи кои вршат тешка физичка работа. Ваквите концентрирани креми ќе помогнат во навлажнување на кожата во текот на ноќта и ќе помогнат во нормализирање на хидролипидниот слој на кожата.За нега на испуканата кожа на рацете се препорачува и шеа путер, кој би требало да биде делотворен и во најтешките услови.

Некои од природните лекови кои можат да бидат ефективни за лекување на суви и испукани раце се следниве:

Глицерин и розова вода – измешајте половина шолја глицерин и половина шолја розова вода, сè добро измешајте и истурете во сад со капак, користете по потреба.

Маслиново масло – прво малку загрејте го маслиновото масло (мора да биде млако), а потоа со него измасирајте ги оштетените делови од кожата.

Коприви – загрејте 100 грама растопена маст и 6 лажици сечкани листови коприва на пареа додека не добиете паста со која можете да ги триете рацете.

Сува и испукана кожа на рацете можете да ја негувате во природна купка од 2 литри вода. Во водата додадете 3 супени лажици крем од соја, 1 лажица масло од сусам и неколку капки есенцијално масло од лаванда. Потопете ги рацете во оваа купка околу десет минути.

Вашите раце треба да се чувствуваат меки потоа. Следниве есенцијални масла помагаат и во регенерацијата на рацете:

есенцијално масло од лаванда, есенцијално масло од смил,есенцијално масло од пачули, етерично масло од палмароза, есенцијално масло од семе од морков, етерично масло од рузмарин.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *