ТАА СЕ ПРЕРОДИ: Секое утро пиела лимон, мед и вода и се случило ЧУДО!

ТАА СЕ ПРЕРОДИ: Секое утро пиела лимон, мед и вода и се случило ЧУДО!

Сите ние обично трчаме до најблиската аптека штом ги почувствуваме првите симптоми на настинка или главоболка. Сепак, постои подобар, поприроден и поевтин начин…

Кристал Дејвис од Австралија со нас ја сподели својата неверојатна приказна. Имено, пред една година тешко се разболела од грип, лековите од аптеката не и помогнале, па пробала нешто во кое не верувала во себе, но – СЕ СЛУЧИ ЧУДО. Еве што напиша таа:

„Пред една година бев тешко болен од грип. Лековите од аптека не беа особено ефикасни. Една жена ми препорача секое утро да пијам топла вода со мед и лимон. Се разбира, јас реагирав скептично на нејзината препорака, но сепак ја послушав. Сепак, грипот помина и јас почнав да го сакам овој пијалок.

Почнав да го пијам секој ден и оваа традиција трае веќе една година. За тоа време мојот организам се трансформираше на сосема неочекуван начин. Еве што се смени за мене:
Ниту една година не сум настинал. Веќе немам болки во стомакот.

Треба да се напомене дека никогаш не верував во моќта на народната медицина. Бев роб на аптеката. Кога ме болеше стомак, пиев апчиња. Хроничен замор – Пиев витамински таблети… Се надевам дека ме разбирате.За една година не скинав ниту еднаш. Моите цефалоподи се минато. Сега носам мед и лимон каде и да одам. Тој пијалок го пијам дури и во хотели.

Повеќе не го пијам утринското кафе. И се будам многу лесно.Мојот коктел од лимон и мед ме ослободи од зависноста од кафе. А заедно со тоа и од главоболка. Сега имам многу повеќе енергија во текот на денот. Добро спијам, а наутро се смешкам.

Претходно, ми требаше речиси еден час за целосно да се разбудам. Сега не сум нервозен и не им проповедам на соседите. Заборавив кога последен пат почувствував напнатост во првиот дел од денот.Луѓето околу мене станаа поздрави. И ова е најголемата награда.

Го убедив целото семејство да го следи мојот пример. Така, во текот на минатата година ниту јас, ниту целото мое семејство не заболевме од грип и други зимски заболувања.Не знам како функционира оваа магична напивка, но тоа го прави! Многу сум благодарен на таа жена за нејзиниот совет.

Мојот рецепт:
Обично за чаша пијалок цедам пола лимон, додавам една лажичка мед. Се истурам со топла зовриена вода. Тој пијалок го пијам секое утро, по будењето.Треба да кажам дека вкусот на овој коктел може да се промени: се зависи од медот и лимонот што ги консумирате. Понекогаш е кисело, понекогаш е премногу слатко. Не е ништо.

Како функционира тоа?
Ги пребарав медицинските веб-страници за да дознаам што е проблемот. И сфатив неколку важни работи.Овој напиток ве штити од инфекции на уринарниот тракт.

Лимонот и медот ја стимулираат работата на дигестивниот тракт, а исто така го хидрираат дебелото црево. Како резултат на тоа, добивате одличен лек против запек и циститис. Напитокот е диуретик, а лекарите велат дека е целосно способен да ве заштити од проблеми поврзани со уринарниот тракт.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *