НИКОГАШ НЕ СТЕ ПРОБАЛЕ ВАКВО СОЧНО МЕСО: Запишете го рецептот за оваа маринада, бидејќи ќе ве собори од нозе!(РЕЦЕПТ)

НИКОГАШ НЕ СТЕ ПРОБАЛЕ ВАКВО СОЧНО МЕСО: Запишете го рецептот за оваа маринада, бидејќи ќе ве собори од нозе!(РЕЦЕПТ)

Маринада која ќе го направи вашето месо сочно и неверојатно вкусно!

Потребни состојки:

  • маслиново масло 1/2 чаша
  • пиво 1/2 чаша
  • мед 1 лажица
  • сол 1 лажица
  • лук 3 чешниња

Начин на подготовка:
Излупете го лукот и изгмечете го додека не стане кремаст.Во него додадете маслиново масло и пиво. Додадете мед и мајчина душица за арома.

Исечете го месото на парчиња и покријте го со маринада. Оставете да се маринира најмалку 3 часа, а најдобро би било да „остари“ преку ноќ, за да се впијат сите сокови.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *