Лимон, сол и бибер! Мешавина која решава 4 ВАЖНИ ПРОБЛЕМИ!

Лимон, сол и бибер! Мешавина која решава 4 ВАЖНИ ПРОБЛЕМИ!

Бибер, сол и лимон – одлична комбинација во салата, нели? А дали знаевте дека ова соединение е и лековито?

Еве што лечи оваа комбинација:
ВОСПАЛЕНО ГРЛО
Ослободете се од болките во грлото со мешање на една лажица сок од лимон, половина лажица црн пипер и една лажичка морска сол во чаша топла вода. Гаргарајте ја оваа течност неколку пати на ден и кажете збогум на воспаленото грло!

ГУБЕЊЕ НА ТЕЖИНА
Направете мешавина од четвртина лажица црн пипер, две лажици сок од лимон и една лажица мед. Измешајте сè во чаша топла вода и пијте ја секое утро за да го забрзате метаболизмот.

БОЛКА НА ЗАБОТ
Измешајте половина лажичка мелен пипер и половина лажичка масло од каранфилче и ставете го на болниот заб.

гадење
Вознемирениот стомак се лечи со црн пипер, а мачнините со лимон. Затоа, во топла вода измешајте една лажица сок од лимон и бибер. Пијте полека додека не почувствувате дека гадењето поминало.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *