ЗАДОЛЖИТЕЛНО КУПЕТЕ ГО ОВА РАСТЕНИЈЕ, ТОА Е МАГНЕТ ЗА СРЕЌА: Но внимавајте, не смеете да го ставате на ова место

ЗАДОЛЖИТЕЛНО КУПЕТЕ ГО ОВА РАСТЕНИЈЕ, ТОА Е МАГНЕТ ЗА СРЕЌА: Но внимавајте, не смеете да го ставате на ова место

Цвета еднаш годишно, обично во пролет, а неговиот цвет во облик на цевка му дава на растението посебна егзотична убавина. Кога ќе процвета, тоа симболично значи дека наскоро ќе пристигне добра вест во вашата куќа.

Меѓутоа, за да може кливијата воопшто да процвета, потребна е соодветна грижа. Ја сака северната страна на куќата и не треба да биде изложена на силна сончева светлина. Сака собна температура, а во зима не треба да се чува на температура пониска од 10 степени.

Растението се полева по потреба, воопшто не бара. Во зима се полева околу 20 дена, додека во лето и пролет треба почесто да се полева. Се храни со течно ѓубриво од март до септември, како и во февруари кога се формираат пупките. Младите кливии се пресадуваат во поголем сад секоја година во пролет кога цветањето престанува.

Clivia го зазема своето место во источната филозофија на фенг шуи. Се смета дека нејзината аура е скапоцена и посебна и зрачи со неверојатна енергија. Постојат одредени фенг шуи правила за ова среќно растение.

Clivia не треба да се става во спалната соба, силната енергија на цвеќето може да влијае на соништата и да предизвика несоница.

Фабриката е идеална опција за украсување на дневната соба и канцеларијата. Во овие простории, тие ќе имаат корисен ефект врз околината и ќе ја елиминираат негативноста. И ако ставите неколку парички во нејзиното тенџере, тоа може да привлече просперитет во куќата и да ја подобри семејната благосостојба, пишува Sensa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *