РУСКИ РЕЦЕПТ ЗА НАЈЛЕКОВИТА ПИЛЕШКА ЧОРБА, ЧУДО ПРОТИВ НАСТИНКТА: го зајакнува имунитетот и ги уништува ВИРУСИТЕ

РУСКИ РЕЦЕПТ ЗА НАЈЛЕКОВИТА ПИЛЕШКА ЧОРБА, ЧУДО ПРОТИВ НАСТИНКТА: го зајакнува имунитетот и ги уништува ВИРУСИТЕ

Пилешката супа е едно од најпопуларните и најефикасните јадења за оние кои страдаат од грип или настинка. Бројни студии го докажале неговото благотворно дејство при проблеми со затнат нос и болки во грлото. Оваа супа го намалува бројот на неутрофили, бели крвни зрнца кои предизвикуваат карактеристични знаци на воспаление во назофаринксот.

Затоа, во случај на покачена температура, кашлица, затнат нос и болки во грлото, обрнете посебно внимание на правилната исхрана. Овој едноставен рецепт за пилешка супа докажано ги ублажува симптомите на болеста. Брзо и лесно се прави, а ефикасно помага при грип.

За 4-6 порции ви требаат:

  • 1 лажица маслиново масло
  • 1 средна главица кромид
  • 3 моркови
  • 1 зелена пиперка
  • 1 лажица зачини Прованса
  • 1 коцка пилешко за супа
  • 1 пилешко филе
  • прстофат морска сол и бибер по вкус

Подготовка:
Загрејте маслиново масло во тенџере и додадете ситно сечкан кромид, морков и бибер. Посипете го зеленчукот со билки и добро измешајте. Варете додека не омекне, но не целосно сварено. Растворете една или две коцки во 1 литар вода, во зависност од вкусот. Истурете во тенџере и, повремено мешајќи, доведете до вриење.

Во меѓувреме, пржете го пилешкото филе во тава додека не порумени. Потоа исечете го на мали парчиња или ленти. Додадете ги парчињата пилешко во супата и варете уште 10 минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *