ЗЕМАЈТЕ 1 ЛАЖИЧЕ НА СЕКОЈ ПОЛОВИНА ЧАС И БОЛКИТЕ ЌЕ ПОМИНАТ: Спасувачки напиток за борба против болки во грлото

ЗЕМАЈТЕ 1 ЛАЖИЧЕ НА СЕКОЈ ПОЛОВИНА ЧАС И БОЛКИТЕ ЌЕ ПОМИНАТ: Спасувачки напиток за борба против болки во грлото

Тешкотии при голтање, засипнатост, иритирано и болно грло се најчестите симптоми на воспаление, а можете да ги ублажите со природни лекови.

Еден народен рецепт за лекување на воспалено грло се покажал како особено ефикасен.

Ви требаат следниве состојки:

  • 250 мл вода
  • 80 гр мелен ким
  • 1 лажица оцет

Мелење ким во мелница за кафе. Во тенџере истурете 200 мл вода, додадете ким и ставете го на шпорет да зоврие. Оставете да се вари на тивок оган околу 15 минути. Кога смесата ќе стане густа и леплива, додадете уште 50 мл вода и почекајте повторно да зоврие. Тргнете го од оган, оставете да се излади, а потоа додадете оцет.

Пијте по 1 лажица на секои 30 минути. Веќе по 2 часа ќе почувствувате олеснување. Овој напиток се препорачува за сите кои се подложни на чести настинки, имаат болки во грлото и ангина.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *