Д-Р ПЕРИШИЌ ОТКРИ КОЈ МЕТОД ЗА СЛАБЕЕЊЕ ТРЕБА ДА СЕ ИЗБЕГНУВА: Поради една грешка, нашите црева, срцето и мозокот работат полошо

Д-Р ПЕРИШИЌ ОТКРИ КОЈ МЕТОД ЗА СЛАБЕЕЊЕ ТРЕБА ДА СЕ ИЗБЕГНУВА: Поради една грешка, нашите црева, срцето и мозокот работат полошо

Вишокот килограми за многумина е голем проблем, додека мнозинството прибегнуваат кон разни диети и гладување за што побрзо да го изгубат вишокот. Гастроентерологот проф. Д-р Воислав Перишиќ гостуваше во Утринската програма на Првата телевизија и откри што се случува со нашето тело кога сакаме да изгубиме килограми гладувајќи се.

Докторот истакна дека со тоа се постигнува само контраефект и објасни зошто апсолутно не е добра идеја да се изгладнувате за време на диета.

„Тоа не смее да се прави и е најчеста грешка, никогаш не гладувајте! Нашиот мозок, нашите црева и срцето, тие сакаат постојано да „работат“. Исто така, целиот наш дигестивен систем – работи преку ноќ. ни треба огромна калориска експанзија, односно енергија. Ако ја нема затоа што гладувавме, телото ќе работи, како што велат автомеханичарите, „во празен од“. И тоа воопшто не е добро“, рече тој.

Тој исто така нагласува дека секој оброк е многу важен, и објасни какви треба да бидат.

„Не менувајте ништо, само шетајте повеќе и никогаш не гладувајте. Апсолутно мора да имате три оброци и две ужинки. Појадокот е силен, ручекот треба да биде со многу зеленчук и две закуски што може да бидат леб со џем, јаболко или портокалова“, истакна тој.

Познатиот лекар ги советувал луѓето да го проверат крвниот притисок, липидите, нивните фракции и шеќерот во крвта пред да започнат диета .

„Тоа е основата на сè. Ако тоа е во ред, движете се по четири километри на ден и ќе ги видите резултатите. Најдоброто е, како што викам, комбинирана диета. Треба да размислите што ќе јадете, и како ќе му се допадне на вашето тело. Можете да јадете малку повеќе како Грците отколку како нордиските народи, да изберете посна риба и маслиново масло. И секогаш јадете додека не се чувствувате сити, а потоа застанете и одморете за да не Не прејадете. Затоа, кога повторно ќе огладнете, измамете го гладот ​​со лесна ужина“, заклучи д-р Перишиќ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *