1 ЈАДЕЊЕ Е ЗАДОЛЖИТЕЛНО НА БОЖИЌНАТА ТРПЕЗА: Се верува дека привлекува РАДОСТ и БЛАГОСОСТОЈБА во домот

1 ЈАДЕЊЕ Е ЗАДОЛЖИТЕЛНО НА БОЖИЌНАТА ТРПЕЗА: Се верува дека привлекува РАДОСТ и БЛАГОСОСТОЈБА во домот

На Божиќ , според традицијата, семејството се собира и ужива во вкусна храна и друштво. Вообичаено е на овој празник на вашата трпеза да имате најмалку седум јадења, бидејќи тие симболизираат благосостојба и среќа, односно дека ќе имате што да јадете цела година.

Обичајот потекнува од дамнешни времиња кога немало доволно храна и секое јадење симболизирало еден ден во неделата, затоа на трпезата нужно имало седум.

Сушено овошје и урми
Сушеното овошје и урмите се најголемиот симбол на Божиќ кога станува збор за храната. Тие се незаменливи на божиќната трпеза и се чуваат како украс на масата во текот на целиот ручек, а секогаш можете да ги грицкате за ужина или да се засладите со нив после ручекот.

Домашен леб
Наместо да го купувате готов, направете го дома, секако е многу повкусен, поубаво мириса и е многу позабавен. Цешница се прави како обичен леб од брашно и квасец, а во последно време се додава и малку млеко, јајца или мешавина од брашно. Се прави во кружна форма и во неа мора да се вметне паричка, семејства кои имаат повеќе членови вметнуваат и зрно пченка, грав, дрво и слично. Така, секој член на семејството може да извлече нешто од тоа.

Мезе
Во домашната кујна, за време на празничните ручеци, големо место е посветено на правење мезе. Така, сувомесните производи, сирењето, кремот и салатите се исто така неопходни за Божиќ. Павлаката одлично оди со вкусен лук, од предјадење можете да подготвите што и да сакате вие ​​и вашето семејство.

Салати
Од салати можете да подготвите руска салата или мимоза. Тие се многу популарни кај нас и брзо се подготвуваат. Ако ви здосади, секогаш можете да направите салата од тестенини и разни сирења, шунка и зеленчук.

Домашна супа
Овој свечен ручек бара квалитетна супа, пилешко или телешко месо со многу зеленчук. Кога ручекот е празничен, сите јадења нека бидат такви, па наместо обична супа, направете вкусна и миризлива супа.

Сарма
Сармата е скоро секогаш подготвена за секој свечен ручек, па нека не биде исклучок и Божиќ. Наместо класична сарма, можете да наполните со пиперки, домати или да направите сарма во зелени листови или слични зеленило.

Печење
Празничен божиќен ручек не може да се замисли без печено или слично месо, можете да го купите веќе испечено или сами да го печете во рерна. Вообичаено е на Божиќ да се јаде печено свинско или јагнешко месо, а треба да се избегнуваат пилешко и мисирка.

Торти и колачиња
Се разбира, ниту еден свечен ручек не може без слатки и десерти. Чоколадните колачи се секогаш хит, како и лесните овошни колачи кои секогаш се јадат први. Наместо една торта, можете да направите две помали, а ако сакате мали колачи, обидете се да ги направите вкусни, чоколадни и убаво украсени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *