Ставете во веце школката една лажица од смеса која сами ќе ја направите – купатилото ќе мириса 7 дена

Ставете во веце школката една лажица од смеса која сами ќе ја направите – купатилото ќе мириса 7 дена

Чистењето на бањата е доста непријатна работа, бидејќи не само што бара трпение и физичка сила, туку понекогаш сте принудени да користите силни хемиски средства кои се многу штетни по здравјето.

Оваа смеса не е штетна, а е исклучително корисна, бидејќи вашата ВЦ шолја ќе ја одржува чиста и миризлива цела недела.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

  • 160 г сода бикарбона
  • 16 капки етерично масло од лаванда
  • ½ лажица оцет
  • 1 лажица хидроген пероксид 3%
  • 60 мл лимонов сок

ПОСТАПКА: Сите состојки измешајте ги полека во едно сад и оставете ја смесата да се смири околу 4 часови. Од смесата ставајте во ВЦ шолјата по потреба.

Еве уште една одлична идеја за освежување и дезинфекција на ВЦ школката и целата бања со помош на домашни, шумливи, миризливи бомбици. Природно, еколошки чисто, без хемикалии. Идејата одлично функционира, а се приготвуваат многу едноставно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *