ПРИРОДЕН ЛЕК НА НАШИТЕ БАБИ: За астма, бронхитис, кашлица и проблеми со белите дробови…

ПРИРОДЕН ЛЕК НА НАШИТЕ БАБИ: За астма, бронхитис, кашлица и проблеми со белите дробови…

Многу луѓе имаат различни проблеми со белите дробови, но најчести се астмата, бронхитисот и разните форми на кашлица. Проблемите со белите дробови можат да бидат предизвикани од инфекции, разни други состојби, алергии и секако пушење.

Ви носиме популарен лек против овие проблеми, особено астма, и пулмонална и срцева. Лекот во различни варијации го подготвуваа дури и нашите баби, а верувајте знаеја што прават.

Еве што ви треба и како да се подготвите:

  • половина килограм црвен кромид
  • половина килограм шеќер
  • 2 лимони
  • 1,5 литри вода
  • 7 големи лажици домашен мед

Во метален сад умерено загрејте го шеќерот и мешајте додека не порумени, додадете го ситно исечканиот кромид, кратко пропржете и додајте вода. Сè заедно сварете да зоврие водата на умерена температура додека не испари 1/3 од водата.

Потоа оставете го да се излади, додадете го сокот од 2 исцедени лимони и медот и сето добро измешајте додека не се изедначи целосно. Оставете ја смесата да отстои, а потоа процедете ја (со парче кромид) и чувајте ја во стаклено шише.

Потребно е да се користи 1 лажица од напитокот пред секој оброк додека не се потроши целата количина. По потреба направете нова смеса и повторете ја постапката додека не зараснат белите дробови.

Децата земаат мали лажици од напитокот пред секој оброк.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *