МЕСОТО МЕКО КАКО ДУША И КРЦКАВА КОЖА: Печење од рерна за ЦЕЛОСНА БОЖИЌНА ТРПЕЗА, ова е ТАЈНАТА! (РЕЦЕПТ)

МЕСОТО МЕКО КАКО ДУША И КРЦКАВА КОЖА: Печење од рерна за ЦЕЛОСНА БОЖИЌНА ТРПЕЗА, ова е ТАЈНАТА! (РЕЦЕПТ)

Многумина мислат дека печењето е „наука“ која бара професионална опрема или голема вештина, но со малку труд можете да го направите совршеното печење дома! Тоа е одличен избор за празнична трпеза како што е божиќниот ручек .

Потребни ви се квалитетни состојки – убаво месо, сол што не е премногу фино и малку труд и ќе бидете импресионирани. Печеното ќе биде сочно и меко одвнатре, а кората однадвор крцкава и солена, нема да можете да се заситите! Имаме неколку супер трикови кои секој може да ги примени и да направи незаборавно печење во својата кујна!

Состојки:

  • Парче свинско рамо со кожа тешко околу 3 килограми
  • 3 лажици сол
  • 2 лажици бибер
  • Маслиново масло
  • Подготовка:

Добро исушете го месото со тапкање со хартиени крпи.Готвачите го оставаат свинското рамо преку ноќ во фрижидер , непокриено, бидејќи фрижидерот ја вади влагата од месото.Дури и еден час во фрижидер ќе направи разлика!
Кога месото добро ќе го исушите, вклучете ја рерната на 220 степени.

Прво зачинете го свинското месо од страната каде што ја нема кората, добро посипете со една третина сол и бибер, па тријте со рацете за да се зачини секој сантиметар од месото.
Сега свртете го месото, по желба исечете ја кожата со нож и убаво премачкајте со маслиново масло.

Готвачите на шега ова го нарекуваат масирање на месото, бидејќи навистина треба да поминете со рацете по кожата како да масирате.Само сега земете ја солта и добро посолете го секое парче, триејќи го со рацете.

Солта игра клучна улога во печењето на кожата и секој дел што ќе остане несолен нема да биде крцкав и вкусен, туку само тврд.Месото ставете го во плех, полијте го со малку вода и ставете го во рерна и веднаш намалете ја температурата на 160 степени.

Вкупното време за печење ќе биде два и пол часа, но се дели на три дела.Прво печете час и половина, а потоа проверете дали целата вода испарила. Ако е така, додадете уште еден децилитар.

Проверете ја и кората, во некои рерни нема да се готви рамномерно, па свртете ја тавата доколку е потребно.Месото се пече уште еден час, а потоа се зголемува рерната на 240 степени и се остава да се пече последните 30 минути.

Извадете го печеното месо од рерна и покријте го роланиот овес со фолија. Ова нема да ја наруши кожата, ќе остане крцкава, но ќе спречи сушење на остатокот од месото.
Оставете го да остане покриено 20 минути и потоа исечете го со назабен нож на парчиња широк околу два сантиметри.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *