СИРУП ОД ЛУК: Многу лесно се подготвува, а ОДЛИЧЕН е за ИМУНИТЕТ и ЗДРАВЈЕ (РЕЦЕПТ)

СИРУП ОД ЛУК: Многу лесно се подготвува, а ОДЛИЧЕН е за ИМУНИТЕТ и ЗДРАВЈЕ (РЕЦЕПТ)

Многупати сме пишувале за придобивките од лукот. Тоа е наш неисцрпен извор на народни препарати и терапии, за различни ефекти.

Овој сируп има повеќекратна употреба. Се користи за регулирање на крвниот притисок, зајакнување на имунитетот по и за време на болеста, подготовка и зајакнување на организмот за време на сезоната на настинки и грип, намалување на нивото на холестерол во крвта, ублажување на симптомите на астма, бронхитис и други респираторни заболувања, ублажување на симптомите на гастритис и забрзување метаболизмот.

Состојки:

  • 350 гр домашен лук
  • 200 мл алкохол (без метанол)

Подготовка:
Излупете го лукот и исечкајте го на големи парчиња. Истурете го во претходно стерилизирана чаша. Додадете медицински алкохол и кратко измешајте. Затворете ја чашата, оставете ја на страна и не ја отворајте десет дена.
Потоа процедете го сирупот и вратете го во чашата и ставете го во фрижидер.

Апликација:
Истурете две капки сируп во чаша вода. Пијте вода пред појадок, ручек и вечера. Не го консумирајте овој сируп повеќе од две недели
По тој период направете пауза од една недела, а по потреба може да ја повторите терапијата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *