ПОСНА КОРА СО ЈАБОЛКА СПОРЕД СТАР РЕЦЕПТ: Подгответе ја за Бадник,а вака ќе биде највкусна

ПОСНА КОРА СО ЈАБОЛКА СПОРЕД СТАР РЕЦЕПТ: Подгответе ја за Бадник,а вака ќе биде највкусна

Јаболката се едно од ретките овошја на кои можеме да сметаме во текот на целата година. Сепак, во текот на летото лесно забораваме на тоа, бидејќи повеќето од нас повеќе ги консумираат оние видови на овошје кои се достапни за кратко време во текот на една година. Првата мисла е мирисна и вкусна пита со јаболка .

Ова е многу едноставно и евтино уживање, за кое не е потребно многу време за подготовка, а може да лекува многу луѓе одеднаш.Шолја чај или кафе ќе биде вистинско освежување по напорниот ден.

Состојки:

  • 500 гр тенка кора за пита
  • 1 кг кисела јаболка
  • 1,5 dl масло
  • 1 дл кисела вода

Подготовка:
Поделете ги корите за пита во групи од по четири листови. Потопете го сувото грозје во чаша вода и оставете го да отстои најмалку 15 минути. Јаболката исчистете ги, па изрендајте ги и измешајте ги со гриз, 4 лажици шеќер, ванилин шеќер, цимет и суво грозје.

Гризот ќе ја впие целата течност од јаболката, така што питата нема да биде мрсна.
Измешајте ги киселата вода и маслото, па со смесата премачкајте ги корите; третата кора посипете ја со лажица шеќер, ставете ја четвртата кора и врз неа намачкајте четвртина од филот.

Корите виткајте ги во ролат, а ролатите наредете ги во намрсен плех.
Ролатите рамномерно премачкајте ги со остатокот од смесата од масло и кисела вода, па питата ставете ја во ладна рерна, па вклучете ја на 180 степени и печете додека питата не порумени, најмалку 45 минути. Со овој начин на печење лушпата нема да порумени и јаболката ќе останат живи, туку се ќе се испече подеднакво и рамномерно.

Кога ќе се испече питата, извадете ја од рерна и оставете ја да се излади. Обилно посипете го со шеќер во прав, исечете го со тенок и остар нож и послужете.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *